| Manufacturer Part Number: | 1N3515A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 7.5V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3515A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3515A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 7.5V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 4 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3515A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3515A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3515A is new and unused, you can buy 1N3515A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3515A.
| IRKC71/14A | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 1400V (1.4kV) 80A Chassis Mount ADD-A-PAK (3) | IRKC71/14A.pdf | |
| VS-16FLR60S02 | Diode Standard, Reverse Polarity 600V 16A Chassis, Stud Mount DO-203AA | VS-16FLR60S02.pdf | |
| TZMC6V2-M-08 | Zener Diode 6.2V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TZMC6V2-M-08.pdf | |
| T507108084AQ | SCR 1000V 125A Standard Recovery Stud Mount TO-94 | T507108084AQ.pdf | |
| IRF3709ZSTRL | MOSFET N-CH 30V 87A D2PAK | IRF3709ZSTRL.pdf | |
| CDCM9102RHBR | IC CLK GEN 100MHZ 32QFN | CDCM9102RHBR.pdf | |
| 8N3SV75EC-0019CDI8 | VCXO IC 155.52MHz 6-CLCC | 8N3SV75EC-0019CDI8.pdf | |
| 8N3SV75AC-0081CDI | VCXO IC 125MHz 6-CLCC | 8N3SV75AC-0081CDI.pdf | |
| 8N4DV85LC-0017CDI | VCXO IC 622.08MHz, 669.3266MHz 6-CLCC | 8N4DV85LC-0017CDI.pdf | |
| EP1S20F672C6N | IC FPGA 426 I/O 672FBGA | EP1S20F672C6N.pdf | |
| ATSAMD21J17A-AF | ARM® Cortex®-M0+ SAM D21J Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | ATSAMD21J17A-AF.pdf | |
| MB90347ESPMC-GS-756E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340E Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90347ESPMC-GS-756E1.pdf | |
| TS87C51RC2-VIE | 80C51 87C Microcontroller IC 8-Bit 40/30MHz 32KB (32K x 8) OTP | TS87C51RC2-VIE.pdf | |
| SN75115DR | 0/2 Receiver 16-SOIC | SN75115DR.pdf | |
| SSM2166SZ-REEL | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 14-SOICN | SSM2166SZ-REEL.pdf |