| Manufacturer Part Number: | 1N3516A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 8.2V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3516A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3516A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 8.2V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3516A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3516A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3516A is new and unused, you can buy 1N3516A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3516A.
| KBJ404G | DIODE BRIDGE 400V 4A KBJ | KBJ404G.pdf | |
| BUZ73AL | MOSFET N-CH 200V 5.5A TO-220AB | BUZ73AL.pdf | |
| HTCCGDC | IC GENERATOR CRYSTAL CLOCK 14DIP | HTCCGDC.pdf | |
| HI5760BIBZ | 10 Bit Digital to Analog Converter 1 28-SOIC W | HI5760BIBZ.pdf | |
| MSP430F6779IPEUR | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 512KB (512K x 8) FLASH 128-LQFP (14x20) | MSP430F6779IPEUR.pdf | |
| DSP56F807PY80E | 56800 56F8xx Microcontroller IC 16-Bit 80MHz 120KB (60K x 16) FLASH 160-LQFP (24x24) | DSP56F807PY80E.pdf | |
| R5F21356CNFP#50 | R8C R8C/3x/35C Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 52-LQFP (10x10) | R5F21356CNFP#50.pdf | |
| DSPIC33EV64GM106T-I/MR | dsPIC dsPIC™ 33EV Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 64KB (22K x 24) FLASH 64-QFN (9x9) | DSPIC33EV64GM106T-I/MR.pdf | |
| EL5251ISZ-T7 | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | EL5251ISZ-T7.pdf | |
| SN74LVC2G08YZAR | AND Gate IC 2 Channel 8-DSBGA, 8-WCSP (1.9x0.9) | SN74LVC2G08YZAR.pdf | |
| SN74AUP1G57DCKRE4 | Configurable Multiple Function Configurable 1 Circuit 3 Input SC-70-6 | SN74AUP1G57DCKRE4.pdf | |
| PI3VT34X245BEX | Bus Switch 8 x 1:1 80-BQSOP | PI3VT34X245BEX.pdf | |
| MT49H16M18BM-5:B | IC RLDRAM 288MBIT UBGA | MT49H16M18BM-5:B.pdf | |
| ISL61853BIRZ | Hot Swap Controller 2 Channel USB 10-DFN (3x3) | ISL61853BIRZ.pdf | |
| MAX8621ZETG+T | Handheld/Mobile Devices PMIC 24-TQFN (4x4) | MAX8621ZETG+T.pdf |