| Manufacturer Part Number: | 1N3518A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 10V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3518A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3518A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 10V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 7 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3518A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3518A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3518A is new and unused, you can buy 1N3518A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3518A.
| TRS16N65D,S1F | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 650V 8A (DC) Through Hole TO-247-3 | TRS16N65D,S1F.pdf | |
| BZV90-C2V7,115 | Zener Diode 2.7V 1.5W ±5% Surface Mount SOT-223 | BZV90-C2V7,115.pdf | |
| CDLL4684 | Zener Diode 3.3V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AA | CDLL4684.pdf | |
| BFP460H6327XTSA1 | RF Transistor NPN 5.8V 70mA 22GHz 230mW Surface Mount PG-SOT343-4 | BFP460H6327XTSA1.pdf | |
| BC556B_J18Z | TRANS PNP 65V 0.1A TO-92 | BC556B_J18Z.pdf | |
| STB11NK50ZT4 | MOSFET N-CH 500V 10A D2PAK | STB11NK50ZT4.pdf | |
| IRF6785MTR1PBF | MOSFET N-CH 200V 3.4A DIRECTFET | IRF6785MTR1PBF.pdf | |
| BD37512FS-E2 | IC SOUND PROCESSOR 20-SSOP | BD37512FS-E2.pdf | |
| ISL5761IAZ | 10 Bit Digital to Analog Converter 1 28-TSSOP | ISL5761IAZ.pdf | |
| LPC2220FET144/G,55 | ARM7® LPC2200 Microcontroller IC 16/32-Bit 75MHz ROMless 144-TFBGA (12x12) | LPC2220FET144/G,55.pdf | |
| P80C32SBAA,512 | 8051 80C Microcontroller IC 8-Bit 16MHz ROMless 44-PLCC (16.59x16.59) | P80C32SBAA,512.pdf | |
| AD8145YCPZ-R7 | 0/3 Receiver Ethernet 32-LFCSP-VQ (5x5) | AD8145YCPZ-R7.pdf | |
| AD817ARZ | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | AD817ARZ.pdf | |
| 74AUP1G07FZ4-7 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Open Drain Output 6-X2DFN (1.4x1) | 74AUP1G07FZ4-7.pdf | |
| MT46V32M8FG-75E:G | IC DDR SDRAM 256MBIT 7.5NS 60BGA | MT46V32M8FG-75E:G.pdf |