| Manufacturer Part Number: | 1N3519A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 11V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3519A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3519A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 11V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3519A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3519A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3519A is new and unused, you can buy 1N3519A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3519A.
| STPS200170TV1 | Diode Array 2 Independent Schottky 170V 100A Chassis Mount ISOTOP | STPS200170TV1.pdf | |
| UGB8GTHE3/81 | Diode Standard 400V 8A Surface Mount TO-263AB | UGB8GTHE3/81.pdf | |
| BZT55B22-GS18 | Zener Diode 22V 500mW ±2% Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | BZT55B22-GS18.pdf | |
| 1N4750CPE3/TR8 | Zener Diode 27V 1W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4750CPE3/TR8.pdf | |
| F1827SD1200 | SCR Module 1200V 25A (DC) Series Connection - All SCRs Chassis Mount Module | F1827SD1200.pdf | |
| SLD-1083CZ | RF Mosfet LDMOS 28V 50mA 902MHz ~ 928MHz 19dB 4W RF083 | SLD-1083CZ.pdf | |
| AD5660BRJZ-2500RL7 | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 SOT-23-8 | AD5660BRJZ-2500RL7.pdf | |
| STM32F407IET6 | ARM® Cortex®-M4 STM32 F4 Microcontroller IC 32-Bit 168MHz 512KB (512K x 8) FLASH 176-LQFP (24x24) | STM32F407IET6.pdf | |
| PIC16C57C-20E/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3KB (2K x 12) OTP 28-SOIC | PIC16C57C-20E/SO.pdf | |
| MB91366GAPMCR-G-102-BND | FR50 RISC FR MB91360G Microcontroller IC 32-Bit 64MHz 512KB (512K x 8) ROM 120-LQFP (16x16) | MB91366GAPMCR-G-102-BND.pdf | |
| AD824ARZ-14-REEL | J-FET Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | AD824ARZ-14-REEL.pdf | |
| SN74S86NSR | XOR (Exclusive OR) IC 4 Channel 14-SO | SN74S86NSR.pdf | |
| SY100EL07ZG | XOR/XNOR Gate Configurable 1 Circuit 2 Input 8-SOIC | SY100EL07ZG.pdf | |
| NB4N316MDTR2G | IC RCVR-CML DRVR/XLATOR 8-TSSOP | NB4N316MDTR2G.pdf | |
| ADP3118JRZ-RL | IC MOSFET DRIVER DUAL 12V 8SOIC | ADP3118JRZ-RL.pdf |