| Manufacturer Part Number: | 1N3520A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3520A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3520A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3520A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3520A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3520A is new and unused, you can buy 1N3520A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3520A.
| 1N4933GL-T | Diode Standard 50V 1A Through Hole DO-41 | 1N4933GL-T.pdf | |
| 3EZ3.6DE3/TR8 | Zener Diode 3.6V 3W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ3.6DE3/TR8.pdf | |
| 2N7002DW-7-F | MOSFET 2N-CH 60V 0.23A SOT-363 | 2N7002DW-7-F.pdf | |
| MCH3383-TL-H | MOSFET P-CH 12V 3.5A MCH3 | MCH3383-TL-H.pdf | |
| MB96F693ABPMC-GSAE1 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96690 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 96KB (96K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MB96F693ABPMC-GSAE1.pdf | |
| MB90F025FPMT-GS-9075E1 | IC MCU FLASH MICOM-0.35 120LQFP | MB90F025FPMT-GS-9075E1.pdf | |
| MC68HC705C9ACFN | HC05 HC05 Microcontroller IC 8-Bit 2.1MHz 16KB (16K x 8) OTP 44-PLCC (17.525x17.525) | MC68HC705C9ACFN.pdf | |
| UJA1164TK,118 | 1/1 Transceiver Full CAN 14-HVSON (3x4.5) | UJA1164TK,118.pdf | |
| TL16C554AFNRG4 | IC ASYNC COMM ELEMENT 68-PLCC | TL16C554AFNRG4.pdf | |
| TL072BCPE4 | J-FET Amplifier 2 Circuit 8-PDIP | TL072BCPE4.pdf | |
| OPA4344EA/2K5 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | OPA4344EA/2K5.pdf | |
| SN74AS04DG4 | Inverter IC 6 Channel 14-SOIC | SN74AS04DG4.pdf | |
| 7024S55G | IC SRAM 64KBIT 55NS 84PGA | 7024S55G.pdf | |
| AT45DB321D-MU-SL954 | IC FLASH 32MBIT 66MHZ 8VDFN | AT45DB321D-MU-SL954.pdf | |
| S-8254AARFT-TB-U | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion/Polymer 16-TSSOP | S-8254AARFT-TB-U.pdf |