| Manufacturer Part Number: | 1N3521A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 13V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3521A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3521A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 13V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 12 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3521A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3521A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3521A is new and unused, you can buy 1N3521A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3521A.
| VBO160-18NO7 | DIODE BRIDGE 174A 1800V PWS-E-1 | VBO160-18NO7.pdf | |
| MSC1400M | RF Transistor NPN 65V 28A 1.025GHz ~ 1.15GHz 1000W Chassis Mount M216 | MSC1400M.pdf | |
| 2SA1418S-TD-E | TRANS PNP 160V 0.7A SOT89-3 | 2SA1418S-TD-E.pdf | |
| PDTA123EM,315 | TRANS PREBIAS PNP 250MW SOT883 | PDTA123EM,315.pdf | |
| ICS650R-12T | IC MPEG CLK SYNTHESIZER 20-SSOP | ICS650R-12T.pdf | |
| 8N4DV85FC-0146CDI8 | VCXO IC 100MHz, 95MHz 6-CLCC | 8N4DV85FC-0146CDI8.pdf | |
| X9317WV8IZT1 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 100 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-TSSOP | X9317WV8IZT1.pdf | |
| AD7111LNZ | 17 Bit Digital to Analog Converter 1 16-PDIP | AD7111LNZ.pdf | |
| LFE2-35SE-7F672C | IC FPGA 450 I/O 672FBGA | LFE2-35SE-7F672C.pdf | |
| MSP430FE427AIPMR | MSP430 MSP430x4xx Microcontroller IC 16-Bit 8.4MHz 32KB (32K x 8 + 256B) FLASH 64-LQFP (10x10) | MSP430FE427AIPMR.pdf | |
| PIC16LF1578-E/SS | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-SSOP | PIC16LF1578-E/SS.pdf | |
| 5CSXFC6D6F31C8NES | Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ System On Chip (SOC) IC Cyclone® V SX FPGA - 110K Logic Elements 64KB 600MHz 896-FBGA (31x31) | 5CSXFC6D6F31C8NES.pdf | |
| MAX483ECSA+ | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | MAX483ECSA+.pdf | |
| 74LVC2G32GN,115 | OR Gate IC 2 Channel 8-XSON, SOT1116 (1.2x1) | 74LVC2G32GN,115.pdf | |
| 24C02C-I/SN | IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC | 24C02C-I/SN.pdf |