| Manufacturer Part Number: | 1N3522A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 15V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3522A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3522A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 15V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 14 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3522A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3522A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3522A is new and unused, you can buy 1N3522A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3522A.
| VS-400UR120D | DIODE GEN PURP 1.2KV 400A DO205 | VS-400UR120D.pdf | |
| P0109AL 5AA4 | SCR 100V 250mA Sensitive Gate Surface Mount SOT-23-3L | P0109AL 5AA4.pdf | |
| VS-ST300S12P0 | SCR 1200V 470A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-209AE (TO-118) | VS-ST300S12P0.pdf | |
| T1610T-8T | TRIAC 800V 16A 10MA TO-220AB | T1610T-8T.pdf | |
| UPA814T-A | RF Transistor 2 NPN (Dual) 6V 100mA 9GHz 200mW Surface Mount 6-SO | UPA814T-A.pdf | |
| AD1893JSTZ | IC SAMPLE-RATE CONV 16BIT 44TQFP | AD1893JSTZ.pdf | |
| 8N3SV76EC-0140CDI8 | VCXO IC 133.333333MHz 6-CLCC | 8N3SV76EC-0140CDI8.pdf | |
| STM8TL53G4U6 | STM8 STM8T Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (16K x 8) FLASH 28-UFQFPN | STM8TL53G4U6.pdf | |
| LM3S613-IGZ50-C2T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 600 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-VQFN (7x7) | LM3S613-IGZ50-C2T.pdf | |
| DSPIC33FJ32GP102T-E/ML | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 16 MIPs 32KB (11K x 24) FLASH 28-QFN (6x6) | DSPIC33FJ32GP102T-E/ML.pdf | |
| R5F21366MNFP#30 | R8C R8C/3x/36M Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-LFQFP (10x10) | R5F21366MNFP#30.pdf | |
| MAX3032EESE+T | 4/0 Driver RS422, RS485 16-SO | MAX3032EESE+T.pdf | |
| SN74LV14APWRE4 | Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-TSSOP | SN74LV14APWRE4.pdf | |
| MC74LVX139DR2G | Decoder/Demultiplexer 1 x 2:4 16-SOIC | MC74LVX139DR2G.pdf | |
| PI3C32X384BEX | Bus Switch 5 x 1:1 48-BQSOP | PI3C32X384BEX.pdf |