| Manufacturer Part Number: | 1N3523A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 16V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3523A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3523A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 16V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 16 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3523A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3523A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3523A is new and unused, you can buy 1N3523A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3523A.
| CDBHM230L-HF | DIODE SCHOTTKY 30V 2A MBS-2 | CDBHM230L-HF.pdf | |
| NZH30C,115 | Zener Diode 30V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123F | NZH30C,115.pdf | |
| BZX55A27-TAP | Zener Diode 27V 500mW ±1% Through Hole DO-35 | BZX55A27-TAP.pdf | |
| 1PMT5945AE3/TR13 | Zener Diode 68V 3W ±10% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5945AE3/TR13.pdf | |
| MMBTA92LT1G | TRANS PNP 300V 0.5A SOT23 | MMBTA92LT1G.pdf | |
| IXFX32N50 | MOSFET N-CH 500V 32A PLUS247 | IXFX32N50.pdf | |
| 8N3Q001KG-1154CDI8 | Clock Oscillator IC 50MHz 10-CLCC | 8N3Q001KG-1154CDI8.pdf | |
| ADC12030CIWM/NOPB | 12 Bit Analog to Digital Converter 1, 2 Input 1 SAR 16-SOIC | ADC12030CIWM/NOPB.pdf | |
| MX7542JCWE+T | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 16-SOIC | MX7542JCWE+T.pdf | |
| ATMEGA168PA-MMHR | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 16KB (8K x 16) FLASH 28-VQFN (4x4) | ATMEGA168PA-MMHR.pdf | |
| MPC8270CVVQLDA | PowerPC G2_LE Microprocessor IC MPC82xx 1 Core, 32-Bit 333MHz 408-TBGA (37.5x37.5) | MPC8270CVVQLDA.pdf | |
| ADG774BRQ-REEL7 | 4 Circuit IC Switch 2:1 2.2 Ohm (Typ) 16-QSOP | ADG774BRQ-REEL7.pdf | |
| SN65HVS882PWPRG4 | 1Mbps Serializer 8 Input 1 Output 28-HTSSOP | SN65HVS882PWPRG4.pdf | |
| TSV6192ID | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SO | TSV6192ID.pdf | |
| SY100EP56VK4I-TR | Differential Digital Multiplexer 2 x 2:1 20-TSSOP | SY100EP56VK4I-TR.pdf |