| Manufacturer Part Number: | 1N3524A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 18V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3524A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3524A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 18V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 18 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3524A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3524A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3524A is new and unused, you can buy 1N3524A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3524A.
| STP20N20 | MOSFET N-CH 200V 18A TO-220 | STP20N20.pdf | |
| MWI60-12T6K | IGBT Module Trench Three Phase Inverter 1200V 58A 200W Chassis Mount E1 | MWI60-12T6K.pdf | |
| 5V41065PGG8 | IC CLK GEN SPRED SPECTRM 16TSSOP | 5V41065PGG8.pdf | |
| EPF10K100ARC240-1 | IC FPGA 189 I/O 240RQFP | EPF10K100ARC240-1.pdf | |
| MAX4051ACSE+ | 1 Circuit IC Switch 8:1 100 Ohm 16-SO | MAX4051ACSE+.pdf | |
| PCA9535CPW,112 | I/O Expander 16 I²C, SMBus 400kHz 24-TSSOP | PCA9535CPW,112.pdf | |
| LMV824IDE4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | LMV824IDE4.pdf | |
| 25AA320X-I/ST | IC EEPROM 32KBIT 1MHZ 8TSSOP | 25AA320X-I/ST.pdf | |
| 71M6542FT-IGT/F | IC ENERGY METR SGL PHASE 100LQFP | 71M6542FT-IGT/F.pdf | |
| UCC28C45MDREP | Boost, Flyback, Forward Converter Regulator Positive Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 8-SOIC | UCC28C45MDREP.pdf | |
| TPS54673PWPG4 | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.891V 1 Output 6A 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | TPS54673PWPG4.pdf | |
| S-11L10A24-M5T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.4V 150mA SOT-23-5 | S-11L10A24-M5T1U.pdf | |
| S-1312A35-A4T2U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.5V 150mA HSNT-4-B | S-1312A35-A4T2U3.pdf |