| Manufacturer Part Number: | 1N3526A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 22V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3526A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3526A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 22V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 35 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3526A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3526A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3526A is new and unused, you can buy 1N3526A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3526A.
| CSD17577Q5A | MOSFET N-CH 30V 60A 8VSON | CSD17577Q5A.pdf | |
| 8714008DKILFT | IC FEMTOCLOCK HCSL/MLVDS 56VFQFN | 8714008DKILFT.pdf | |
| 8N4SV75BC-0160CDI8 | VCXO IC 155.52MHz 6-CLCC | 8N4SV75BC-0160CDI8.pdf | |
| 8N4DV85LC-0173CDI8 | VCXO IC 156.2523MHz, 156.25MHz 6-CLCC | 8N4DV85LC-0173CDI8.pdf | |
| 8N3Q001FG-1073CDI8 | Clock Oscillator IC 312.5MHz, 156.25MHz, 125MHz, 100MHz 10-CLCC | 8N3Q001FG-1073CDI8.pdf | |
| 8N4Q001FG-0026CDI | Clock Oscillator IC 311.04MHz 10-CLCC | 8N4Q001FG-0026CDI.pdf | |
| 8N3QV01FG-1064CDI8 | VCXO IC 106.25MHz, 100MHz, 106.25MHz, 100MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-1064CDI8.pdf | |
| LC5512MC-75Q208C | IC CPLD 512MC 7.5NS 208QFP | LC5512MC-75Q208C.pdf | |
| KMPC8250AVVPIBC | PowerPC G2 Microprocessor IC MPC82xx 1 Core, 32-Bit 300MHz 408-TBGA (37.5x37.5) | KMPC8250AVVPIBC.pdf | |
| SN65C1167NSR | 2/2 Transceiver Full RS422, RS485 16-SO | SN65C1167NSR.pdf | |
| ONET1191PRGTRG4 | Limiting Amplifier IC Optical Networks 16-QFN (3x3) | ONET1191PRGTRG4.pdf | |
| SN74HC193DE4 | IC COUNTER 4BIT SYNC U/D 16-SOIC | SN74HC193DE4.pdf | |
| 74ACT11008NSRE4 | AND Gate IC 4 Channel 16-SO | 74ACT11008NSRE4.pdf | |
| CY7C1353G-100AXC | IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 100TQFP | CY7C1353G-100AXC.pdf | |
| M27C512-12C1 | IC OTP 512KBIT 120NS 32PLCC | M27C512-12C1.pdf |