| Manufacturer Part Number: | 1N3527A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 24V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3527A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3527A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 24V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 38 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3527A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3527A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3527A is new and unused, you can buy 1N3527A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3527A.
| JANTX1N3332B | Zener Diode 51V 50W ±5% Stud Mount DO-5 | JANTX1N3332B.pdf | |
| DCP69-16-13 | TRANS PNP 20V 1A SOT-223 | DCP69-16-13.pdf | |
| AON6994 | MOSFET 2N-CH 30V 19A/26A | AON6994.pdf | |
| 5HP01C-TB-E | MOSFET P-CH 50V 70MA CP3 | 5HP01C-TB-E.pdf | |
| 8N4SV75KC-0017CDI8 | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N4SV75KC-0017CDI8.pdf | |
| XC9572XL-7CS48I | IC CPLD 72MC 7.5NS 48CSBGA | XC9572XL-7CS48I.pdf | |
| MB90427GAVPMC-GS-538E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90425G (A) Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90427GAVPMC-GS-538E1.pdf | |
| LM3S8738-IQC50-A2T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 8000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S8738-IQC50-A2T.pdf | |
| MAX3223ECDBRG4 | 2/2 Transceiver Full RS232 20-SSOP | MAX3223ECDBRG4.pdf | |
| SN75LP196PWRG4 | 5/3 Transceiver Full RS232 20-TSSOP | SN75LP196PWRG4.pdf | |
| CQ82C55AZ | I/O Expander 24 Parallel 44-MQFP (10x10) | CQ82C55AZ.pdf | |
| RT5507WSC | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class G | RT5507WSC.pdf | |
| MAX4246AKA+T | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-8 | MAX4246AKA+T.pdf | |
| SA5534P | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-PDIP | SA5534P.pdf | |
| BQ24163RGER | IC BATT CHRG MGMT LI-ION 24VQFN | BQ24163RGER.pdf |