| Manufacturer Part Number: | 1N3530A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 33V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3530A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3530A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 33V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 50 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3530A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3530A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3530A is new and unused, you can buy 1N3530A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3530A.
| EDZTE618.2B | Zener Diode 8.2V 150mW ±2% Surface Mount EMD2 | EDZTE618.2B.pdf | |
| SMAZ47-13 | Zener Diode 47V 1W ±5% Surface Mount SMA | SMAZ47-13.pdf | |
| FZT1147ATA | TRANS PNP 12V 5A SOT-223 | FZT1147ATA.pdf | |
| 8N3Q001EG-0021CDI | Clock Oscillator IC 164.3555MHz 10-CLCC | 8N3Q001EG-0021CDI.pdf | |
| 8N4QV01FG-0047CDI8 | VCXO IC 24.576MHz, 125MHz, 148.5MHz, 143.35164MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-0047CDI8.pdf | |
| LCMXO3L-2100E-5MG121C | IC FPGA 100 I/O 121CSFBGA | LCMXO3L-2100E-5MG121C.pdf | |
| PIC24F08KL200-E/ST | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 8KB (2.75K x 24) FLASH 14-TSSOP | PIC24F08KL200-E/ST.pdf | |
| THS6042CD | 2/0 Driver DSL 8-SOIC | THS6042CD.pdf | |
| ISD17150EY01 | Voice Record/Playback IC Multiple Message 33 ~ 100 Sec Pushbutton, SPI 28-TSOP | ISD17150EY01.pdf | |
| SN74LVC827ADW | Buffer, Non-Inverting 1 Element 10 Bit per Element Push-Pull Output 24-SOIC | SN74LVC827ADW.pdf | |
| 74AUP1G86GN,132 | XOR (Exclusive OR) IC 1 Channel 6-XSON, SOT1115 (0.9x1) | 74AUP1G86GN,132.pdf | |
| SN74HC253DBR | Multiplexer 2 x 4:1 16-SSOP | SN74HC253DBR.pdf | |
| SN74ABT8543DWRE4 | IC SCAN TEST DEVICE 28-SOIC | SN74ABT8543DWRE4.pdf | |
| 70T3589S166BF8 | IC SRAM 2MBIT 166MHZ 208CABGA | 70T3589S166BF8.pdf | |
| MT45W4MW16BFB-856 WT TR | IC PSRAM 64MBIT 85NS 54VFBGA | MT45W4MW16BFB-856 WT TR.pdf |