| Manufacturer Part Number: | 1N3531A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 36V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3531A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3531A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 36V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 75 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3531A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3531A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3531A is new and unused, you can buy 1N3531A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3531A.
| 1N5941PE3/TR8 | Zener Diode 47V 1.5W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5941PE3/TR8.pdf | |
| CDLL5521B | Zener Diode 4.3V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AB | CDLL5521B.pdf | |
| BC848BLT3G | TRANS NPN 30V 0.1A SOT-23 | BC848BLT3G.pdf | |
| PBSS5140V,115 | TRANS PNP 40V 1A SOT666 | PBSS5140V,115.pdf | |
| MDI400-12E4 | IGBT Module NPT Single 1200V 420A 1700W Chassis Mount Y3-Li | MDI400-12E4.pdf | |
| 8N3DV85LC-0056CDI8 | VCXO IC 125MHz, 66.66MHz 6-CLCC | 8N3DV85LC-0056CDI8.pdf | |
| 8N4Q001KG-1141CDI | Clock Oscillator IC 156.25MHz, 133.3333MHz, 137.5MHz, 156.25MHz 10-CLCC | 8N4Q001KG-1141CDI.pdf | |
| M41ST87WMX6 | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 128B I²C, 2-Wire Serial 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | M41ST87WMX6.pdf | |
| ISL90728WIE627Z-T7A | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 128 Taps I²C Interface SC-70-6 | ISL90728WIE627Z-T7A.pdf | |
| AD9760ARU50RL7 | 10 Bit Digital to Analog Converter 1 28-TSSOP | AD9760ARU50RL7.pdf | |
| EP1S80F1508C6N | IC FPGA 1203 I/O 1508FBGA | EP1S80F1508C6N.pdf | |
| PIC12LF1572-I/P | PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 8-PDIP | PIC12LF1572-I/P.pdf | |
| PIC24FJ16MC102-I/SP | PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 16 MIPs 16KB (5.5K x 24) FLASH 28-SPDIP | PIC24FJ16MC102-I/SP.pdf | |
| DS50EV401SQE/NOPB | Cable Equalization Interface 48-WQFN (7x7) | DS50EV401SQE/NOPB.pdf | |
| MIC841LYMT-TR | Comparator with Voltage Reference Push-Pull 6-TDFN (1.6x1.6) | MIC841LYMT-TR.pdf |