| Manufacturer Part Number: | 1N3533A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 43V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3533A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3533A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 43V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 130 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3533A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3533A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3533A is new and unused, you can buy 1N3533A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3533A.
| GP2D010A060A | SCHOTTKY DIODE 600V 10A TO-220-2 | GP2D010A060A.pdf | |
| CZRF52C39 | Zener Diode 39V 200mW ±5% Surface Mount 1005/SOD-323F | CZRF52C39.pdf | |
| IPL65R660E6AUMA1 | MOSFET N-CH 4VSON | IPL65R660E6AUMA1.pdf | |
| M2004-02I400.0000 | IC PLL FREQ TRANSLATOR 36CLCC | M2004-02I400.0000.pdf | |
| MAX5457ETE+ | Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 32 Taps Pushbutton Interface 16-TQFN (4x4) | MAX5457ETE+.pdf | |
| AD664JP | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 44-PLCC (16.59x16.59) | AD664JP.pdf | |
| 10AX066N4F40I3SG | IC FPGA 588 I/O 1517FCBGA | 10AX066N4F40I3SG.pdf | |
| MB90362TESPMT-GS-106E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90360E Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 48-LQFP (7x7) | MB90362TESPMT-GS-106E1.pdf | |
| MB91016PFV-GS-128E1 | IC MCU 32BIT FR-0.35 144LQFP | MB91016PFV-GS-128E1.pdf | |
| LMC6492AEM/NOPB | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | LMC6492AEM/NOPB.pdf | |
| EL5308IS-T13 | General Purpose Amplifier 3 Circuit 16-SOIC | EL5308IS-T13.pdf | |
| SN74AHC16240DLRG4 | Buffer, Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-SSOP | SN74AHC16240DLRG4.pdf | |
| MC74VHC74DT | IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP | MC74VHC74DT.pdf | |
| S29GL512T10FHI010 | IC FLASH MEM 512MBIT PAGE 64BGA | S29GL512T10FHI010.pdf | |
| CY7C1462AV33-167AXC | IC SRAM 36MBIT 167MHZ 100TQFP | CY7C1462AV33-167AXC.pdf |