| Manufacturer Part Number: | 1N3671A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 800V 12A Chassis, Stud Mount DO-4 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3671A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3671A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 12A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 12A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-4 | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 5 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3671A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3671A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of 1N3671A is new and unused, you can buy 1N3671A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3671A.
| SMPZ3939B-M3/84A | Zener Diode 39V 500mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP) | SMPZ3939B-M3/84A.pdf | |
| FLZ6V2B | Zener Diode 6.1V 500mW ±3% Surface Mount SOD-80 | FLZ6V2B.pdf | |
| IMB1AT110 | TRANS PREBIAS DUAL PNP SMT6 | IMB1AT110.pdf | |
| STP11NM80 | MOSFET N-CH 800V 11A TO-220 | STP11NM80.pdf | |
| AD7572AAR03 | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 24-SOIC | AD7572AAR03.pdf | |
| LPC11E14FBD64/401, | ARM® Cortex®-M0 LPC11Exx Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | LPC11E14FBD64/401,.pdf | |
| MB96F386RSCPMC-GS113N2E2 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96380 Microcontroller IC 16-Bit 56MHz 288KB (288K x 8) FLASH 120-LQFP (16x16) | MB96F386RSCPMC-GS113N2E2.pdf | |
| MAX9724AETC+ | Amplifier IC Headphones, 2-Channel (Stereo) Class AB 12-TQFN (3x3) | MAX9724AETC+.pdf | |
| LMC6042IM | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | LMC6042IM.pdf | |
| TLV2765IDG4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 16-SOIC | TLV2765IDG4.pdf | |
| NL17SV02XV5T2G | NOR Gate IC 1 Channel SOT-553 | NL17SV02XV5T2G.pdf | |
| SN74LVC1G99DCUTE4 | Configurable Multiple Function Configurable 1 Circuit 4 Input US8 | SN74LVC1G99DCUTE4.pdf | |
| S25FL128SAGMFB010 | IC FLASH 128MBIT SPI CMOS 16SOIC | S25FL128SAGMFB010.pdf | |
| CY7C131-25JXC | IC SRAM 8KBIT 25NS 52PLCC | CY7C131-25JXC.pdf | |
| TL431AMSDT,215 | Shunt Voltage Reference IC 36V ±1% 100mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | TL431AMSDT,215.pdf |