| Manufacturer Part Number: | 1N3673A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 1000V (1kV) 12A Chassis, Stud Mount DO-4 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3673A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3673A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000V (1kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 12A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 12A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-4 | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 5 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3673A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3673A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of 1N3673A is new and unused, you can buy 1N3673A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3673A.
| 3EZ11D2E3/TR8 | Zener Diode 11V 3W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ11D2E3/TR8.pdf | |
| JAN1N754AUR-1 | Zener Diode 6.8V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AA | JAN1N754AUR-1.pdf | |
| 1N5956B | Zener Diode 200V 3W ±5% Through Hole Axial | 1N5956B.pdf | |
| XC4044XL-3HQ304I | IC FPGA 256 I/O 304HQFP | XC4044XL-3HQ304I.pdf | |
| UPD78F1518AGF-GAT-AX | 78K/0R 78K0R/Lx3 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 128KB (128K x 8) FLASH | UPD78F1518AGF-GAT-AX.pdf | |
| DF2329BVTE25WV | H8S/2000 H8® H8S/2300 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 384KB (384K x 8) FLASH 120-TQFP (14x14) | DF2329BVTE25WV.pdf | |
| BA3472FJ-GE2 | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOP-J | BA3472FJ-GE2.pdf | |
| AD8337BCPZ-REEL | Variable Gain Amplifier IC Signal Processing 8-LFCSP-VD (3x3) | AD8337BCPZ-REEL.pdf | |
| D10040250GT | IC AMP MODULE 1GHZ SOT115J | D10040250GT.pdf | |
| SN74LS04NE4 | Inverter IC 6 Channel 14-PDIP | SN74LS04NE4.pdf | |
| CY7C024-15AC | IC SRAM 64KBIT 15NS 100TQFP | CY7C024-15AC.pdf | |
| AS3691B-ZTSP | LED Driver IC 4 Output Linear 400mA 20-TSSOP-EP | AS3691B-ZTSP.pdf | |
| LM78L15ACMX | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 15V 100mA 8-SOIC | LM78L15ACMX.pdf | |
| S-817B15AMC-CWET2U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 20mA SOT-23-5 | S-817B15AMC-CWET2U.pdf | |
| S-1131B40UA-N4ZTFU | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4V 300mA SOT-89-3 | S-1131B40UA-N4ZTFU.pdf |