| Manufacturer Part Number: | 1N3998A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9125 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6.2V 10W ±5% Chassis Mount DO-213AA (DO-4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3998A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3998A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | 1N2970B thru 1N3015B and 1N3993A thru 1N3998A | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.2V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 10W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 1.1 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 2A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-213AA (DO-4) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3998A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3998A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3998A is new and unused, you can buy 1N3998A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3998A.
| MBRB2535CTHE3/81 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 35V 15A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | MBRB2535CTHE3/81.pdf | |
| 1N5942C G | Zener Diode 51V 1.25W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5942C G.pdf | |
| 1SMB5942BT3 | Zener Diode 51V 3W ±5% Surface Mount SMB | 1SMB5942BT3.pdf | |
| CMPT6429 TR | TRANS NPN 45V 0.2A SOT23 | CMPT6429 TR.pdf | |
| RAL025P01TCR | MOSFET P-CH 12V 2.5A TUMT6 | RAL025P01TCR.pdf | |
| 8N3SV76LC-0141CDI | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N3SV76LC-0141CDI.pdf | |
| LTC1867LCGN#PBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 SAR 16-SSOP | LTC1867LCGN#PBF.pdf | |
| EP3SL200F1517C4N | IC FPGA 976 I/O 1517FBGA | EP3SL200F1517C4N.pdf | |
| ATMEGA644P-A15AZ | AVR Automotive, AEC-Q100, AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 64KB (32K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | ATMEGA644P-A15AZ.pdf | |
| Z8F021APB020EG | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 2KB (2K x 8) FLASH | Z8F021APB020EG.pdf | |
| ISD1730SY | Voice Record/Playback IC Multiple Message 20 ~ 60 Sec Pushbutton, SPI 28-SOIC | ISD1730SY.pdf | |
| SN74HC163PWT | IC COUNTER 4BIT SYNC BIN 16TSSOP | SN74HC163PWT.pdf | |
| S-80957CNMC-G9TT2G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | S-80957CNMC-G9TT2G.pdf | |
| TL431QDBVT | Shunt Voltage Reference IC 36V ±2.2% 100mA SC-74A, SOT-753 | TL431QDBVT.pdf | |
| IR3802AMTR1PBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 6A 15-PowerVQFN | IR3802AMTR1PBF.pdf |