| Manufacturer Part Number: | 1N4152_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 40V 200mA Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4152_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4152_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 200mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 880mV @ 20mA | |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 4ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50nA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | 2pF @ 0V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4152_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4152_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4152_T50A is new and unused, you can buy 1N4152_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4152_T50A.
| JANTXV1N4112UR-1 | Zener Diode 18V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AA | JANTXV1N4112UR-1.pdf | |
| 2SC2812N6-TB-E | TRANS NPN 50V 0.15A CP | 2SC2812N6-TB-E.pdf | |
| ADC1213S080HN-C18 | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 32-HVQFN (7x7) | ADC1213S080HN-C18.pdf | |
| 10M50SCE144C7G | IC FPGA 101 I/O 144EQFP | 10M50SCE144C7G.pdf | |
| SN65HVD1781DG4 | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | SN65HVD1781DG4.pdf | |
| PGA204APG4 | Instrumentation Amplifier 1 Circuit 16-PDIP | PGA204APG4.pdf | |
| TXS0102DCUT | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 2 Channel 24Mbps US8 | TXS0102DCUT.pdf | |
| SST39VF1601C-70-4I-B3KE-T | IC FLASH 16MBIT 70NS 48TFBGA | SST39VF1601C-70-4I-B3KE-T.pdf | |
| MAX7219CNG | IC DRIVER LED DISPLAY 8DGT 24DIP | MAX7219CNG.pdf | |
| RT9041A-10GE | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1V 500mA SOT-23-6 | RT9041A-10GE.pdf |