| Manufacturer Part Number: | 1N4371A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 2.7V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4371A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4371A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 2.7V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 30 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 75µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4371A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4371A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4371A is new and unused, you can buy 1N4371A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4371A.
| GF1MHE3/5CA | DIODE GEN PURP 1KV 1A DO214BA | GF1MHE3/5CA.pdf | |
| BC847CDXV6T5G | TRANS 2NPN 45V 0.1A SOT563 | BC847CDXV6T5G.pdf | |
| 2STW4468 | TRANS NPN 140V 10A TO-247 | 2STW4468.pdf | |
| BC237G | TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 | BC237G.pdf | |
| 8N4Q001KG-0048CDI | Clock Oscillator IC 159.375MHz, 155.52MHz, 106.25MHz, 133.33MHz 10-CLCC | 8N4Q001KG-0048CDI.pdf | |
| PCM1771RGARG4 | DAC, Audio 24 bit 50k I²S 20-VQFN (4.2x4.2) | PCM1771RGARG4.pdf | |
| ATMEGA329V-8AU | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (16K x 16) FLASH 64-TQFP (14x14) | ATMEGA329V-8AU.pdf | |
| MSP430F6765IPZ | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MSP430F6765IPZ.pdf | |
| DS100DF410SQ/NOPB | Ethernet Interface 48-WQFN (7x7) | DS100DF410SQ/NOPB.pdf | |
| SN74F374N | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP | SN74F374N.pdf | |
| SN74HC157PWR | Multiplexer 4 x 2:1 16-TSSOP | SN74HC157PWR.pdf | |
| MAX1575ETE+T | LED Driver IC 6 Output DC DC Regulator Switched Capacitor (Charge Pump) Multi-Step Dimming 30mA 16-TQFN (4x4) | MAX1575ETE+T.pdf | |
| LTC1326IMS8#TRPBF | Supervisor Open Drain or Open Collector 3 Channel 8-MSOP | LTC1326IMS8#TRPBF.pdf | |
| SPX1587T-L-1-5/TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 3A TO-263-3 | SPX1587T-L-1-5/TR.pdf | |
| ATECC108A-SSHCZ-B | Authentication Chip IC Networking and Communications 8-SOIC | ATECC108A-SSHCZ-B.pdf |