| Manufacturer Part Number: | 1N4557A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 3.9V 50W ±10% Through Hole TO-204AD (TO-3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4557A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4557A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3.9V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 0.16 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 500mV | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AD | |
| Supplier Device Package | TO-204AD (TO-3) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4557A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4557A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4557A is new and unused, you can buy 1N4557A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4557A.
| MMSZ5226B-TP | Zener Diode 3.3V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5226B-TP.pdf | |
| 2N5210_D81Z | TRANS NPN 50V 0.1A TO-92 | 2N5210_D81Z.pdf | |
| IRL540NPBF | MOSFET N-CH 100V 36A TO-220AB | IRL540NPBF.pdf | |
| M41T83SMY6E | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 7B I²C, 2-Wire Serial 18-SOX, 18-SOIC with Crystal (7.5mm Width) | M41T83SMY6E.pdf | |
| M2GL090TS-FGG484I | IC FPGA 267 I/O 484FBGA | M2GL090TS-FGG484I.pdf | |
| MB90497GPFM-GS-206 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90495G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 64-LQFP (12x12) | MB90497GPFM-GS-206.pdf | |
| 74HCT4051DB,112 | 1 Circuit IC Switch 8:1 120 Ohm 16-SSOP | 74HCT4051DB,112.pdf | |
| MC33274ADR2G | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | MC33274ADR2G.pdf | |
| CAT25040HU4I-GT3 | IC EEPROM 4KBIT 10MHZ 8UDFN | CAT25040HU4I-GT3.pdf | |
| MAX1921EUT30+T | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3V 1 Output 400mA SOT-23-6 | MAX1921EUT30+T.pdf | |
| MIC37302WR-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.24 V ~ 5.5 V 3A S-PAK-5 | MIC37302WR-TR.pdf |