| Manufacturer Part Number: | 1N4558A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 4.3V 50W ±10% Through Hole TO-204AD (TO-3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4558A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4558A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 4.3V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 0.16 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 500mV | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AD | |
| Supplier Device Package | TO-204AD (TO-3) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4558A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4558A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4558A is new and unused, you can buy 1N4558A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4558A.
| TLZ6V8A-GS18 | Zener Diode 6.8V 500mW Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TLZ6V8A-GS18.pdf | |
| 1N4737APE3/TR12 | Zener Diode 7.5V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4737APE3/TR12.pdf | |
| T507124034AQ | SCR 1200V 63A Standard Recovery Stud Mount TO-94 | T507124034AQ.pdf | |
| NP0H3A300A | TRANS PREBIAS NPN/PNP SSSMINI6 | NP0H3A300A.pdf | |
| BLF6G15LS-250PBRN: | RF Mosfet 28V 1.41A 1.47GHz ~ 1.51GHz 18.5dB 60W LDMOST | BLF6G15LS-250PBRN:.pdf | |
| IXTA180N055T | MOSFET N-CH 55V 180A TO-263 | IXTA180N055T.pdf | |
| BMS4003 | MOSFET N-CH 100V 18A TO-220ML | BMS4003.pdf | |
| IRF7807VD1PBF | MOSFET N-CH 30V 8.3A 8-SOIC | IRF7807VD1PBF.pdf | |
| BQ3285LFSS-A1G4 | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 242B Parallel 24-SSOP (0.154", 3.90mm Width) | BQ3285LFSS-A1G4.pdf | |
| PCM1796DBG4 | DAC, Audio 24 bit 200k DSD, PCM 28-SSOP | PCM1796DBG4.pdf | |
| EP4CE10F17I8L | IC FPGA 179 I/O 256FBGA | EP4CE10F17I8L.pdf | |
| MSP430F5309IRGCT | CPUXV2 MSP430F5xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 24KB (24K x 8) FLASH 64-VQFN (9x9) | MSP430F5309IRGCT.pdf | |
| MR256A08BYS35 | IC MRAM 256KBIT 35NS 44TSOP | MR256A08BYS35.pdf | |
| IS42S16160J-7TLI-TR | IC SDRAM 256MB 143MHZ 54TSOP | IS42S16160J-7TLI-TR.pdf | |
| CY7C1381S-133AXC | IC SRAM 18MBIT 133MHZ 100TQFP | CY7C1381S-133AXC.pdf |