| Manufacturer Part Number: | 1N4559A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 4.7V 50W ±10% Through Hole TO-204AD (TO-3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4559A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4559A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 4.7V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 0.12 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AD | |
| Supplier Device Package | TO-204AD (TO-3) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4559A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4559A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4559A is new and unused, you can buy 1N4559A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4559A.
| Q401E4 | TRIAC 400V 1A TO92 | Q401E4.pdf | |
| BCP52,135 | TRANS PNP 60V 1A SOT223 | BCP52,135.pdf | |
| BC559ATA | TRANS PNP 30V 0.1A TO-92 | BC559ATA.pdf | |
| DDTC115ECA-7-F | TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT23-3 | DDTC115ECA-7-F.pdf | |
| AON7804_102 | MOSFET 2N-CH 30V 9A 8DFN | AON7804_102.pdf | |
| STI34N65M5 | MOSFET N-CH 650V 28A I2PAK | STI34N65M5.pdf | |
| 8N4SV76FC-0007CDI | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N4SV76FC-0007CDI.pdf | |
| MCP4726A3T-E/MAY | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 6-DFN (2x2) | MCP4726A3T-E/MAY.pdf | |
| STM32F103VDT6 | ARM® Cortex®-M3 STM32 F1 Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 384KB (384K x 8) FLASH | STM32F103VDT6.pdf | |
| MSP430F67781AIPZ | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MSP430F67781AIPZ.pdf | |
| DF71242D50NPV | SH-2 SuperH® SH Tiny Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 64KB (64K x 8) FLASH 52-VQFN (7x7) | DF71242D50NPV.pdf | |
| MAX4051CEE+ | 1 Circuit IC Switch 8:1 100 Ohm 16-QSOP | MAX4051CEE+.pdf | |
| DS8007A-EAG+ | Smart Card Interface 48-LQFP/48-TQFP (7x7) | DS8007A-EAG+.pdf | |
| MCP6022-E/ST | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-TSSOP | MCP6022-E/ST.pdf | |
| AD622ANZ | Instrumentation Amplifier 1 Circuit 8-PDIP | AD622ANZ.pdf |