| Manufacturer Part Number: | 1N457A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 15081 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 70V 200MA DO35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N457A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N457A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 70V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 200mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 100mA | |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 25nA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | 8pF @ 0V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N457A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N457A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N457A is new and unused, you can buy 1N457A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N457A.
| RGP10ME-E3/91 | DIODE SW 1A 1000V 500NS DO204AL | RGP10ME-E3/91.pdf | |
| HSMP-386D-BLKG | RF Diode PIN - 4, Diversity Switch 55V 1A SOT-143-4 | HSMP-386D-BLKG.pdf | |
| IXTA200N085T | MOSFET N-CH 85V 200A TO-263 | IXTA200N085T.pdf | |
| DMN3112SSS-13 | MOSFET N-CH 30V 6A 8SOP | DMN3112SSS-13.pdf | |
| PIC24EP256GU814T-I/PH | PIC PIC® 24EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 256KB (85.5K x 24) FLASH 144-TQFP (16x16) | PIC24EP256GU814T-I/PH.pdf | |
| PIC16C54T-10E/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 768B (512 x 12) OTP 18-SOIC | PIC16C54T-10E/SO.pdf | |
| NJU4051BM | 1 Circuit IC Switch 8:1 600 Ohm 16-DMP | NJU4051BM.pdf | |
| AZV358MMTR-G1 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | AZV358MMTR-G1.pdf | |
| NC7SZ175P6X | IC D-TYPE POS TRG SNGL SC70-6 | NC7SZ175P6X.pdf | |
| MC74VHCT02AM | NOR Gate IC 4 Channel SOEIAJ-14 | MC74VHCT02AM.pdf | |
| LT8610AXMSE#PBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.97V 1 Output 3.5A 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) | LT8610AXMSE#PBF.pdf | |
| MIC37300-1.65BR TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.65V 3A S-PAK-3 | MIC37300-1.65BR TR.pdf | |
| S-817B55AY-B-G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5.5V 75mA TO-92-3 | S-817B55AY-B-G.pdf |