| Manufacturer Part Number: | 1N459A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 12057 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 200V 500MA DO35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N459A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N459A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 500mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 100mA | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 25nA @ 175V | |
| Capacitance @ Vr, F | 6pF @ 0V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N459A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N459A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N459A is new and unused, you can buy 1N459A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N459A.
| ACST4-8SB | TRIAC SENS GATE 800V 4A DPAK | ACST4-8SB.pdf | |
| BCP53-10,115 | TRANS PNP 80V 1A SOT223 | BCP53-10,115.pdf | |
| SPP11N80C3XKSA1 | MOSFET N-CH 800V 11A TO-220AB | SPP11N80C3XKSA1.pdf | |
| LC5512MV-45F256C | IC CPLD 512MC 4.5NS 256FBGA | LC5512MV-45F256C.pdf | |
| A54SX32A-TQG144A | IC FPGA 113 I/O 144TQFP | A54SX32A-TQG144A.pdf | |
| MSP430FR59891IRGCT | CPUXV2 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) FRAM 64-VQFN (9x9) | MSP430FR59891IRGCT.pdf | |
| PIC16F1773T-I/MX | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-UQFN (6x6) | PIC16F1773T-I/MX.pdf | |
| PIC16C642-04/SP | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 7KB (4K x 14) OTP 28-SPDIP | PIC16C642-04/SP.pdf | |
| AT89S8253-24JC | 8051 89S Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 12KB (12K x 8) FLASH 44-PLCC (16.59x16.59) | AT89S8253-24JC.pdf | |
| TW2828-BA2-CR | IC VIDEO PORT EXPANDER 409LFBGA | TW2828-BA2-CR.pdf | |
| NLV74HC08ADTR2G | AND Gate IC 4 Channel 14-TSSOP | NLV74HC08ADTR2G.pdf | |
| TPS650243RHBT | Battery Power Management IC Lithium-Ion/Polymer 32-VQFN (5x5) | TPS650243RHBT.pdf | |
| MAX1708EEE+ | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable (Programmable) 2.5V (3.3V, 5V) 1 Output 4.5A (Switch) 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) | MAX1708EEE+.pdf | |
| LT1175CQ-5#PBF | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -5V 500mA 5-DDPAK | LT1175CQ-5#PBF.pdf | |
| RT9068-33GSP | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 50mA 8-SOP-EP | RT9068-33GSP.pdf |