| Manufacturer Part Number: | 1N4728A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 14116 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 3.3V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4728A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4728A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3.3V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4728A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4728A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4728A is new and unused, you can buy 1N4728A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4728A.
| SS10P5-M3/87A | Diode Schottky 50V 7A Surface Mount TO-277A (SMPC) | SS10P5-M3/87A.pdf | |
| 1N5397S-T | Diode Standard 600V 1.5A Through Hole DO-41 | 1N5397S-T.pdf | |
| 5082-2811#T25 | RF Diode Schottky - Single 15V 20mA 250mW | 5082-2811#T25.pdf | |
| 1N5371A/TR12 | Zener Diode 60V 5W ±10% Through Hole T-18 | 1N5371A/TR12.pdf | |
| BTA08-700TWRG | TRIAC SENS GATE 700V 8A TO220AB | BTA08-700TWRG.pdf | |
| MJD112TF | TRANS NPN DARL 100V 2A DPAK | MJD112TF.pdf | |
| TK72A12N1,S4X | MOSFET N-CH 120V 72A TO-220 | TK72A12N1,S4X.pdf | |
| DS1013M-100+ | Delay Line IC Multiple, NonProgrammable 100ns 8-DIP (0.300", 7.62mm) | DS1013M-100+.pdf | |
| ADS7952SDBTR | 12 Bit Analog to Digital Converter 12 Input 1 SAR 38-TSSOP | ADS7952SDBTR.pdf | |
| AD5312BRMZ-REEL | 10 Bit Digital to Analog Converter 2 10-MSOP | AD5312BRMZ-REEL.pdf | |
| TMS32C6416EZLZA6E3 | IC DSP FIXED-POINT 532-FCBGA | TMS32C6416EZLZA6E3.pdf | |
| AGL1000V2-CS281 | IC FPGA 215 I/O 281CSP | AGL1000V2-CS281.pdf | |
| AT6002-2QC | IC FPGA 96 I/O 132QFP | AT6002-2QC.pdf | |
| UPSD3233BV-24U6 | 8032 µPSD Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 160KB (160K x 8) FLASH | UPSD3233BV-24U6.pdf | |
| PI2PCIE412-CZHEX | IC MUX/DEMUX QUAD 8:16 42TQFN | PI2PCIE412-CZHEX.pdf |