| Manufacturer Part Number: | 1N4729A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 3.6V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4729A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4729A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3.6V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4729A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4729A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4729A G is new and unused, you can buy 1N4729A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4729A G.
| 1N5956CPE3/TR12 | Zener Diode 200V 1.5W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5956CPE3/TR12.pdf | |
| DXTA92-13 | TRANS PNP 300V 0.5A SOT89-3 | DXTA92-13.pdf | |
| D2-92683-QR | IC DGTL AMP INTELLIGENT 72QFN | D2-92683-QR.pdf | |
| MAX1249BEEE+ | 10 Bit Analog to Digital Converter 2, 4 Input 1 SAR 16-QSOP | MAX1249BEEE+.pdf | |
| AD7492ARUZ-5-REEL7 | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 24-TSSOP | AD7492ARUZ-5-REEL7.pdf | |
| MB9AFB41MBBGL-GE1 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9AB40NB Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 96KB (96K x 8) FLASH 96-FBGA (6x6) | MB9AFB41MBBGL-GE1.pdf | |
| STM32F091VCT6U | ARM® Cortex®-M0 STM32 F0 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | STM32F091VCT6U.pdf | |
| 72V241L20PF8 | IC FIFO SYNC 4KX9 20NS 32QFP | 72V241L20PF8.pdf | |
| 74ALVC14D,118 | Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-SO | 74ALVC14D,118.pdf | |
| BQ78412DDWT | Battery Battery Monitor IC Lead Acid 44-HTSSOP | BQ78412DDWT.pdf | |
| ISL6612IR-T | IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 10-DFN | ISL6612IR-T.pdf |