| Manufacturer Part Number: | 1N4729A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 12835 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 3.6V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4729A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4729A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3.6V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4729A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4729A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4729A is new and unused, you can buy 1N4729A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4729A.
| TZMC9V1-GS18 | Zener Diode 9.1V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TZMC9V1-GS18.pdf | |
| 843004AG-01LF | IC SYNTHESIZER LVPECL 24TSSOP | 843004AG-01LF.pdf | |
| ADC12J4000NKET | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Folding Interpolating 68-VQFN (10x10) | ADC12J4000NKET.pdf | |
| A3P600-1PQ208I | IC FPGA 154 I/O 208QFP | A3P600-1PQ208I.pdf | |
| ATMEGA6490P-AUR | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 64KB (32K x 16) FLASH 100-TQFP (14x14) | ATMEGA6490P-AUR.pdf | |
| CY8C4246LTI-M445 | ARM® Cortex®-M0 PSOC® 4 CY8C42xx - M Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 64KB (64K x 8) FLASH 68-QFN (8x8) | CY8C4246LTI-M445.pdf | |
| SN74ACT7806-20DLR | IC STROBED FIFO 256X18 56-SSOP | SN74ACT7806-20DLR.pdf | |
| SN74AHC1G14DBVRE4 | Inverter IC 1 Channel Schmitt Trigger SOT-23-5 | SN74AHC1G14DBVRE4.pdf | |
| AT25XE021A-SSHN-B | IC FLASH 2MBIT 8SOIC | AT25XE021A-SSHN-B.pdf | |
| UCC27518DBVT | IC GATE DVR LOW SIDE 1CH SOT23-5 | UCC27518DBVT.pdf | |
| MAX6220ASA-4.1+T | Series Voltage Reference IC ±0.1% 15mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MAX6220ASA-4.1+T.pdf | |
| REF3225AIDBVTG4 | Series Voltage Reference IC ±0.2% 10mA SOT-23-6 | REF3225AIDBVTG4.pdf | |
| LM2650M-ADJ | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.5V 1 Output 3A 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | LM2650M-ADJ.pdf | |
| BA178M18FP-E2 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 18V 500mA TO-252-3 | BA178M18FP-E2.pdf | |
| S-1132B23-I6T2G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.3V 300mA SNT-6A (H) | S-1132B23-I6T2G.pdf |