| Manufacturer Part Number: | 1N4730A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 3.9V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4730A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4730A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3.9V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 9 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4730A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4730A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4730A G is new and unused, you can buy 1N4730A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4730A G.
| ST10100 | DIODE SCHOTTKY 100V TO220AC | ST10100.pdf | |
| SMAJ4732CE3/TR13 | Zener Diode 4.7V 2W ±2% Surface Mount DO-214AC | SMAJ4732CE3/TR13.pdf | |
| MK50DX128CLK7 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K50 Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 128KB (128K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | MK50DX128CLK7.pdf | |
| MC9S08SE4VRL | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH 28-PDIP | MC9S08SE4VRL.pdf | |
| ISL32275EFBZ | 0/4 Receiver RS422, RS485 16-SOIC | ISL32275EFBZ.pdf | |
| MT9126AS1 | Telecom IC Telecom Circuit 28-SOIC | MT9126AS1.pdf | |
| MC10H176P | IC D-TYPE POS TRG SNGL 16DIP | MC10H176P.pdf | |
| IS61LV5128AL-10TI | IC SRAM 4MBIT 10NS 44TSOP | IS61LV5128AL-10TI.pdf | |
| AT28C256E-15SC | IC EEPROM 256KBIT 150NS 28SOIC | AT28C256E-15SC.pdf | |
| ICM7218BIJI | IC DRIVER DECODER 8DIG 28-CDIP | ICM7218BIJI.pdf | |
| CAT1025ZI-42-GT3 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-MSOP | CAT1025ZI-42-GT3.pdf | |
| TLVH431ACPK | Shunt Voltage Reference IC 18V ±1% 70mA TO-243AA | TLVH431ACPK.pdf | |
| TPS728330185DRVR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V, 1.85V 200mA 6-SON (2x2) | TPS728330185DRVR.pdf | |
| TPS7A3301RGWR | Linear Voltage Regulator IC Negative Adjustable 1 Output -1.18 V ~ -33 V 1A 20-VQFN (5x5) | TPS7A3301RGWR.pdf | |
| S-1313B15-A4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 200mA HSNT-4-A | S-1313B15-A4T1U3.pdf |