| Manufacturer Part Number: | 1N4730A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 18027 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 3.9V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4730A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4730A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3.9V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 9 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4730A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4730A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4730A is new and unused, you can buy 1N4730A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4730A.
| MAZ80680ML | Zener Diode 6.8V 150mW ±6% Surface Mount SMini2-F1 | MAZ80680ML.pdf | |
| MTZJT-7736B | Zener Diode 36V 500mW ±3% Through Hole MSD | MTZJT-7736B.pdf | |
| BT139-600E,127 | TRIAC SENS GATE 600V 16A TO220AB | BT139-600E,127.pdf | |
| FQD5P20TM_F080 | MOSFET P-CH 200V 3.7A DPAK | FQD5P20TM_F080.pdf | |
| EP4SGX230DF29C4ES | IC FPGA 372 I/O 780FBGA | EP4SGX230DF29C4ES.pdf | |
| AD8331ARQZ-RL | Variable Gain Amplifier IC Signal Processing 20-QSOP | AD8331ARQZ-RL.pdf | |
| AD8331ARQ | Variable Gain Amplifier IC Signal Processing 20-QSOP | AD8331ARQ.pdf | |
| SN74LV595ADBRG4 | IC SHIFT REGISTER SGL 8B 16SSOP | SN74LV595ADBRG4.pdf | |
| 71V65603S100PFG8 | IC SRAM 9MBIT 100MHZ 100TQFP | 71V65603S100PFG8.pdf | |
| AT49LV002N-12PC | IC FLASH 2MBIT 120NS 32DIP | AT49LV002N-12PC.pdf | |
| AT29BV040A-25JI | IC FLASH 4MBIT 250NS 32PLCC | AT29BV040A-25JI.pdf | |
| MAX11080GUU/V+T | Battery Battery Monitor IC Lithium-Ion 38-TSSOP | MAX11080GUU/V+T.pdf | |
| LTC4446IMS8E#TRPBF | IC MOSFET DRIVER N-CH 8-MSOP | LTC4446IMS8E#TRPBF.pdf | |
| L9911I | - Power Supply, Automotive Applications Voltage Regulator IC 1 Output 8-Multiwatt | L9911I.pdf |