| Manufacturer Part Number: | 1N4731A BK |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 4.3V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Request inventory verification / Request inventory verification |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4731A BK Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4731A BK | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 4.3V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 9 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4731A BK | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4731A BK is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of 1N4731A BK is new and unused, you can buy 1N4731A BK Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4731A BK.
| BAV70E6433HTMA1 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 80V 200mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAV70E6433HTMA1.pdf | |
| BZX384B51-E3-08 | Zener Diode 51V 200mW ±2% Surface Mount SOD-323 | BZX384B51-E3-08.pdf | |
| IRFBC40A | MOSFET N-CH 600V 6.2A TO-220AB | IRFBC40A.pdf | |
| 8N4SV75BC-0117CDI8 | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N4SV75BC-0117CDI8.pdf | |
| THS1240IPHP | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 48-HTQFP (7x7) | THS1240IPHP.pdf | |
| LTC1657IGN#TRPBF | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 28-SSOP | LTC1657IGN#TRPBF.pdf | |
| XC7A100T-2FGG676C | IC FPGA 300 I/O 676FCBGA | XC7A100T-2FGG676C.pdf | |
| 5SGXEA5N2F45C2N | IC FPGA 840 I/O 1932FBGA | 5SGXEA5N2F45C2N.pdf | |
| TMS320F280270DAS | C28x C2000™ C28x Piccolo™ Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 32KB (16K x 16) FLASH 38-TSSOP | TMS320F280270DAS.pdf | |
| UJA1023T/2R04,512 | LIN I/O Slave LIN 2.0 LIN Interface 16-SO | UJA1023T/2R04,512.pdf | |
| BA10339F-E2 | Comparator General Purpose Open Collector 14-SOP | BA10339F-E2.pdf | |
| AM4967GSTR-G1 | Motor Driver PWM 16-SSOP | AM4967GSTR-G1.pdf | |
| REF01HPZ | Series Voltage Reference IC ±0.5% 10mA 8-DIP (0.300", 7.62mm) | REF01HPZ.pdf | |
| MC7905.2CTG | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -5.2V 1A TO-220AB | MC7905.2CTG.pdf | |
| BQ71525DCKR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 50mA SC-70-5 | BQ71525DCKR.pdf |