| Manufacturer Part Number: | 1N4732A BK |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 4.7V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4732A BK Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4732A BK | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 4.7V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4732A BK | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4732A BK is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of 1N4732A BK is new and unused, you can buy 1N4732A BK Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4732A BK.
| TVR10GHM3/54 | DIODE 1A 400V DO-204 | TVR10GHM3/54.pdf | |
| JAN1N2808B | Zener Diode 10V 50W ±5% Through Hole TO-204AD (TO-3) | JAN1N2808B.pdf | |
| MMBT4403LT3G | TRANS PNP 40V 0.6A SOT-23 | MMBT4403LT3G.pdf | |
| SSM5N16FUTE85LF | MOSFET N-CH 20V 0.1A USV | SSM5N16FUTE85LF.pdf | |
| 8N3Q001KG-2002CDI | Clock Oscillator IC 1228.8MHz, 983.04MHz, 614.14MHz, 491.52MHz 10-CLCC | 8N3Q001KG-2002CDI.pdf | |
| DAC161S997RGHT | DAC 16 bit DSP, MICROWIRE™, QSPI™, Serial, SPI™ 16-WQFN (4x4) | DAC161S997RGHT.pdf | |
| AX250-1PQ208I | IC FPGA 115 I/O 208QFP | AX250-1PQ208I.pdf | |
| M38067ECAFS | 740 740/38000 Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 48KB (48K x 8) OTP | M38067ECAFS.pdf | |
| MCIMX280CVM4B | ARM926EJ-S Microprocessor IC i.MX28 1 Core, 32-Bit 454MHz 289-MAPBGA (14x14) | MCIMX280CVM4B.pdf | |
| 72V235L20PF | IC FIFO SYNC 2048X18 20NS 64TQFP | 72V235L20PF.pdf | |
| CY29FCT520ATSOCT | IC 8BIT PIPELINE REG 24-SOIC | CY29FCT520ATSOCT.pdf | |
| IDT71V3556S133BG8 | IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 119BGA | IDT71V3556S133BG8.pdf | |
| XC6120C272NR-G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SSOT-24 | XC6120C272NR-G.pdf | |
| TL431AIDT | Shunt Voltage Reference IC 36V ±1% 100mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | TL431AIDT.pdf | |
| LTC3864HDE#PBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 12-DFN (4x3) | LTC3864HDE#PBF.pdf |