| Manufacturer Part Number: | 1N4732A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 13552 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 4.7V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4732A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4732A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 4.7V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4732A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4732A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4732A is new and unused, you can buy 1N4732A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4732A.
| JANTX1N4119C-1 | Zener Diode 28V 500mW ±2% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTX1N4119C-1.pdf | |
| NE462M02-AZ | RF Transistor NPN 12V 150mA 6GHz 1.8W Surface Mount | NE462M02-AZ.pdf | |
| BS170P | MOSFET N-CH 60V 270MA TO92-3 | BS170P.pdf | |
| HUF76609D3 | MOSFET N-CH 100V 10A TO-251AA | HUF76609D3.pdf | |
| DMN3050S-7 | MOSFET N-CH 30V 5.2A SOT-23 | DMN3050S-7.pdf | |
| IXGH2N250 | IGBT 2500V 5.5A 32W Through Hole TO-247AD (IXGH) | IXGH2N250.pdf | |
| ADF4113HVBCPZ-RL7 | IC CHARGE PUMP HV SYNTH 20-LFCSP | ADF4113HVBCPZ-RL7.pdf | |
| 8N4SV76BC-0070CDI8 | VCXO IC 24.576MHz 6-CLCC | 8N4SV76BC-0070CDI8.pdf | |
| 8N4SV75AC-0057CDI | VCXO IC 155.52MHz 6-CLCC | 8N4SV75AC-0057CDI.pdf | |
| XC6SLX45T-N3FG484I | IC FPGA 296 I/O 484FBGA | XC6SLX45T-N3FG484I.pdf | |
| LFEC6E-4F484C | IC FPGA 224 I/O 484FBGA | LFEC6E-4F484C.pdf | |
| PI5A4764GAEX | IC SWITCH DUAL SPDT 10CSP | PI5A4764GAEX.pdf | |
| MAX4582AUE+T | 2 Circuit IC Switch 4:1 80 Ohm 16-TSSOP | MAX4582AUE+T.pdf | |
| 89HPES10T4G2ZABC | Switch Interfacing Interface 324-CABGA (19x19) | 89HPES10T4G2ZABC.pdf | |
| MT8985AL1 | Telecom IC Switch 44-MQFP (10x10) | MT8985AL1.pdf |