| Manufacturer Part Number: | 1N4733A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 5.1V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4733A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4733A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.1V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 7 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4733A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4733A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4733A G is new and unused, you can buy 1N4733A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4733A G.
| MJE271 | TRANS PNP DARL 100V 2A TO-225 | MJE271.pdf | |
| DDTC114WE-7 | TRANS PREBIAS NPN 150MW SOT523 | DDTC114WE-7.pdf | |
| ABMJB-902-104USY-T3 | MEMS JITTER ATTENUATOR LP | ABMJB-902-104USY-T3.pdf | |
| PIC16LF722AT-I/SS | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 28-SSOP | PIC16LF722AT-I/SS.pdf | |
| R5F100PLAFB#X0 | RL78 RL78/G13 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | R5F100PLAFB#X0.pdf | |
| ATA6630-PGQW-19 | 1/1 Transceiver Half LIN 20-VQFN-EP (5x5) | ATA6630-PGQW-19.pdf | |
| MAX1454AUE/V+ | IC PRECISION SIGNAL COND 16TSSOP | MAX1454AUE/V+.pdf | |
| SI32170-B-GM1 | IC PROSLIC FXS 1CH -136V 42LGA | SI32170-B-GM1.pdf | |
| TPA6211A1DRBRG4 | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 8-SON Exposed Pad (3x3) | TPA6211A1DRBRG4.pdf | |
| 74ACTQ244QSC | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-QSOP | 74ACTQ244QSC.pdf | |
| 74VCXH16373TTR | D-Type Transparent Latch 2 Channel 8:8 IC Tri-State 48-TSSOP | 74VCXH16373TTR.pdf | |
| LM2575MX-ADJ | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.23V 1 Output 1A 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | LM2575MX-ADJ.pdf | |
| NCP4683DMU31TCG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.1V 300mA 4-UDFN (1.0x1.0) | NCP4683DMU31TCG.pdf | |
| ISL9014AIRFDZ-T | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.5V, 2V 300mA 10-DFN (3x3) | ISL9014AIRFDZ-T.pdf | |
| MC79L24ABP | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -24V 100mA TO-92-3 | MC79L24ABP.pdf |