| Manufacturer Part Number: | 1N4733A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 21295 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 5.1V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4733A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4733A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.1V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 7 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4733A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4733A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4733A is new and unused, you can buy 1N4733A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4733A.
| 8N3DV85FC-0167CDI8 | VCXO IC 98MHz, 99MHz 6-CLCC | 8N3DV85FC-0167CDI8.pdf | |
| 8N4DV85AC-0051CDI | VCXO IC 672.1562MHz, 696.4375MHz 6-CLCC | 8N4DV85AC-0051CDI.pdf | |
| DS1805Z-010+ | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 256 Taps I²C Interface 16-SO | DS1805Z-010+.pdf | |
| AGLP125V5-CSG289 | IC FPGA 212 I/O 289CSP | AGLP125V5-CSG289.pdf | |
| PIC16C926T-I/PT | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) OTP 64-TQFP (10x10) | PIC16C926T-I/PT.pdf | |
| MB90F342CAPMC-GS | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MB90F342CAPMC-GS.pdf | |
| MAX3222ECTP+T | 2/2 Transceiver Full RS232 20-TQFN-EP (5x5) | MAX3222ECTP+T.pdf | |
| SSTV16857EV,118 | IC REG DRIVER 14BIT 56VFBGA | SSTV16857EV,118.pdf | |
| CY7C1315CV18-250BZI | IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA | CY7C1315CV18-250BZI.pdf | |
| UDK2559EB | IC DRIVER QUAD PROTECTED 28PLCC | UDK2559EB.pdf | |
| TPS65182BRGZT | E Ink®, Vizplex™ Display, OMAP™ PMIC 48-VQFN (7x7) | TPS65182BRGZT.pdf | |
| LTC2916HDDB-1#TRMPBF | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-DFN (3x2) | LTC2916HDDB-1#TRMPBF.pdf | |
| XC6124A547MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6124A547MR-G.pdf | |
| LMV431BCZ/NOPB | Shunt Voltage Reference IC 30V ±0.5% 15mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | LMV431BCZ/NOPB.pdf | |
| ADP2303ARDZ | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 3A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad | ADP2303ARDZ.pdf |