| Manufacturer Part Number: | 1N4734A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 12713 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 5.6V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4734A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4734A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.6V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4734A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4734A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4734A is new and unused, you can buy 1N4734A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4734A.
| KBP203G | DIODE BRIDGE 2A 200V 1PH KBP | KBP203G.pdf | |
| VS-30CTQ060STRRPBF | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 15A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | VS-30CTQ060STRRPBF.pdf | |
| MMSZ5228B-7-F | Zener Diode 3.9V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5228B-7-F.pdf | |
| IRF6655TRPBF | MOSFET N-CH 100V 4.2A DIRECTFET | IRF6655TRPBF.pdf | |
| IRF7832Z | MOSFET N-CH 30V 21A 8-SOIC | IRF7832Z.pdf | |
| LTC6992IDCB-3#TRPBF | Oscillator, Silicon IC 3.81Hz ~ 1MHz 6-WFDFN Exposed Pad | LTC6992IDCB-3#TRPBF.pdf | |
| 8N4Q001KG-0102CDI8 | Clock Oscillator IC 25MHz, 50MHz, 100MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N4Q001KG-0102CDI8.pdf | |
| DS1806E-010 | Digital Potentiometer 10k Ohm 6 Circuit 64 Taps Serial Interface 20-TSSOP | DS1806E-010.pdf | |
| MCP48FEB21-E/UN | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 10-MSOP | MCP48FEB21-E/UN.pdf | |
| 5CGXFC5F6M11C7N | IC FPGA 129 I/O 301MBGA | 5CGXFC5F6M11C7N.pdf | |
| DG381ACJ+ | 2 Circuit IC Switch 1:1 50 Ohm 14-PDIP | DG381ACJ+.pdf | |
| ISL83485IBZ-T | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | ISL83485IBZ-T.pdf | |
| SN65LVDS324ZQLR | Machine Vision, Video Conferencing Interface 59-BGA (7x4.5) | SN65LVDS324ZQLR.pdf | |
| ISL59923IRZ | IC ANLG VID LINE TRPL 20-QFN | ISL59923IRZ.pdf | |
| NCP1201P100 | Converter Offline Flyback Topology 100kHz 8-PDIP | NCP1201P100.pdf |