| Manufacturer Part Number: | 1N4735A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6.2V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4735A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4735A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.2V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 2 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 3V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4735A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4735A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4735A G is new and unused, you can buy 1N4735A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4735A G.
| BU15085S-M3/45 | RECTIFIER BRIDGE 15A 800V BU-5S | BU15085S-M3/45.pdf | |
| BAV99LT1 | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 70V 215mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAV99LT1.pdf | |
| SK15-13 | Diode Schottky 50V 1A Surface Mount SMB | SK15-13.pdf | |
| HSMP-3890-TR1G | RF Diode PIN - Single 100V 1A SOT-23-3 | HSMP-3890-TR1G.pdf | |
| IPS06N03LZ G | MOSFET N-CH 25V 50A IPAK | IPS06N03LZ G.pdf | |
| ADG432BRZ | 4 Circuit IC Switch 1:1 24 Ohm 16-SOIC | ADG432BRZ.pdf | |
| PCA9535PW,112 | I/O Expander 16 I²C, SMBus 400kHz 24-TSSOP | PCA9535PW,112.pdf | |
| TPA6203A1DRBRG4 | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 8-SON Exposed Pad (3x3) | TPA6203A1DRBRG4.pdf | |
| LF353N/NOPB | J-FET Amplifier 2 Circuit 8-PDIP | LF353N/NOPB.pdf | |
| VND7NV04 | MOSFET N-CH 40V 6A DPAK | VND7NV04.pdf | |
| ISL21009DFB850Z | Series Voltage Reference IC ±0.16% 7mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | ISL21009DFB850Z.pdf | |
| LTC3122IDE#TRPBF | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.2V 1 Output 2.5A (Switch) 12-WFDFN Exposed Pad | LTC3122IDE#TRPBF.pdf | |
| LT3970HMS-5#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 535mA (Switch) 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | LT3970HMS-5#TRPBF.pdf | |
| ST1L02PU18R | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 1A 6-DFN (3x3) | ST1L02PU18R.pdf | |
| TPS77118DGKR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 150mA 8-VSSOP | TPS77118DGKR.pdf |