| Manufacturer Part Number: | 1N4736A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6.8V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4736A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4736A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.8V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 3.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4736A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4736A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4736A G is new and unused, you can buy 1N4736A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4736A G.
| STTH803G-TR | DIODE GEN PURP 300V 8A D2PAK | STTH803G-TR.pdf | |
| MPSW45AG | TRANS NPN DARL 50V 1A TO-92 | MPSW45AG.pdf | |
| AO4728 | MOSFET N-CH 30V 20A 8SOIC | AO4728.pdf | |
| IPB80N06S2L07ATMA1 | MOSFET N-CH 55V 80A TO263-3 | IPB80N06S2L07ATMA1.pdf | |
| MPC8360CZUADDH | PowerPC e300 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 266MHz 740-TBGA (37.5x37.5) | MPC8360CZUADDH.pdf | |
| MAX3084CSA+ | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 8-SOIC | MAX3084CSA+.pdf | |
| NB3N206SDG | 1/1 Transceiver Half LVDS, Multipoint 8-SOIC | NB3N206SDG.pdf | |
| OPA695IDR | Current Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | OPA695IDR.pdf | |
| 7201LA35J | IC MEM FIFO 512X9 35NS 32-PLCC | 7201LA35J.pdf | |
| 74AUP1G09GM,132 | AND Gate IC 1 Channel Open Drain 6-XSON, SOT886 (1.45x1) | 74AUP1G09GM,132.pdf | |
| MC74LVX02MEL | NOR Gate IC 4 Channel SOEIAJ-14 | MC74LVX02MEL.pdf | |
| MC74ACT139NG | Decoder/Demultiplexer 1 x 2:4 16-DIP | MC74ACT139NG.pdf | |
| RT9819F-40GV | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | RT9819F-40GV.pdf | |
| REF198ESZ | Series Voltage Reference IC ±0.05% 30mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | REF198ESZ.pdf | |
| LTC3830ES#PBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-SOIC | LTC3830ES#PBF.pdf |