| Manufacturer Part Number: | 1N4737A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 13472 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 7.5V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4737A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4737A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 7.5V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 4 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4737A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4737A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4737A is new and unused, you can buy 1N4737A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4737A.
| GBU1010 | RECT BRIDGE GPP 10A 1000V GBU | GBU1010.pdf | |
| APT100DL60HJ | MOD DIODE 600V SOT-227 | APT100DL60HJ.pdf | |
| 1PMT5940AE3/TR7 | Zener Diode 43V 3W ±10% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5940AE3/TR7.pdf | |
| SMZJ3807AHE3/5B | Zener Diode 56V 1.5W ±10% Surface Mount DO-214AA (SMBJ) | SMZJ3807AHE3/5B.pdf | |
| T620123004DN | SCR Module 1200V 470A Single Chassis Mount, 8" Wire Lead TO-200AB, A-PUK | T620123004DN.pdf | |
| CTB12-1200BWPT | TRIAC ALTERNISTOR 1.2KV TO220AB | CTB12-1200BWPT.pdf | |
| STGW35HF60W | IGBT 600V 60A 200W Through Hole TO-247-3 | STGW35HF60W.pdf | |
| PIC16C710T-20/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 896B (512 x 14) OTP 20-SSOP | PIC16C710T-20/SS.pdf | |
| MCIMX502CVK8B | ARM® Cortex®-A8 Microprocessor IC i.MX50 1 Core, 32-Bit 800MHz | MCIMX502CVK8B.pdf | |
| 72215LB25PF8 | IC FIFO 512X18 SYNC 25NS 64-TQFP | 72215LB25PF8.pdf | |
| 74HCT377DB,118 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP | 74HCT377DB,118.pdf | |
| 6116LA70DB | IC SRAM 16KBIT 70NS 24CERDIP | 6116LA70DB.pdf | |
| IS49NLS18160-33BL | IC DRAM 288MBIT 300MHZ 144BGA | IS49NLS18160-33BL.pdf | |
| CY7C128A-20VC | IC SRAM 16KBIT 20NS 24SOJ | CY7C128A-20VC.pdf |