| Manufacturer Part Number: | 1N4738A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 11029 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 8.2V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4738A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4738A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 8.2V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 4.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4738A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4738A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4738A is new and unused, you can buy 1N4738A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4738A.
| APTDF30H601G | DIODE MODULE FULL BRIDGE SP1 | APTDF30H601G.pdf | |
| R7202806XXOO | Diode Standard 2800V (2.8kV) 600A Chassis Mount DO-200AB, B-PUK | R7202806XXOO.pdf | |
| MRF6V13250HR3 | RF Mosfet LDMOS 50V 100mA 1.3GHz 22.7dB 250W NI-780 | MRF6V13250HR3.pdf | |
| SI5330J-B00223-GMR | Clock Fanout Buffer (Distribution), Translator IC 350MHz 24-VFQFN Exposed Pad | SI5330J-B00223-GMR.pdf | |
| 8N3QV01LG-0110CDI8 | VCXO IC 25MHz, 38.88MHz, 44.736MHz, 100MHz 10-CLCC | 8N3QV01LG-0110CDI8.pdf | |
| PCM1719E/2K | DAC, Audio 18 bit 48k I²S 28-SSOP | PCM1719E/2K.pdf | |
| AD9704BCPZ | 8 Bit Digital to Analog Converter 1 32-LFCSP-VQ (5x5) | AD9704BCPZ.pdf | |
| R5F21143SP#V0 | R8C R8C/1x/14 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 12KB (12K x 8) FLASH 20-LSSOP | R5F21143SP#V0.pdf | |
| SN74HCT244DWG4 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74HCT244DWG4.pdf | |
| SN74ALS27AN | NOR Gate IC 3 Channel 14-PDIP | SN74ALS27AN.pdf | |
| TPS75533KCG3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 5A TO-220-5 | TPS75533KCG3.pdf |