| Manufacturer Part Number: | 1N4739A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9905 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 9.1V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4739A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4739A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 9.1V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4739A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4739A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4739A is new and unused, you can buy 1N4739A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4739A.
| ST36BRP | Diac/Sidac Thyristor 34 ~ 38V 2A DO-214 | ST36BRP.pdf | |
| TK15S04N1L,LQ | MOSFET N-CH 40V 15A DPAK | TK15S04N1L,LQ.pdf | |
| FQA5N90 | MOSFET N-CH 900V 5.8A TO-3P | FQA5N90.pdf | |
| RX-8035SA:AA3: PURE SN | Real Time Clock (RTC) IC Time Event Recorder I²C, 2-Wire Serial 14-SOIC, Non-Standard | RX-8035SA:AA3: PURE SN.pdf | |
| XC4010XL-3PC84I | IC FPGA 61 I/O 84PLCC | XC4010XL-3PC84I.pdf | |
| PIC16F1516-E/MV | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-UQFN (4x4) | PIC16F1516-E/MV.pdf | |
| PCM2902EG4 | Stereo Audio Interface 16 b USB 28-SSOP | PCM2902EG4.pdf | |
| TLV2442AIPWRG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-TSSOP | TLV2442AIPWRG4.pdf | |
| REF5025AIDGKR | Series Voltage Reference IC ±0.1% 10mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | REF5025AIDGKR.pdf | |
| LP8758A1E0YFFR | Buck Switching Regulator IC Positive Programmable 0.5V 4 Output 4A 35-UFBGA, DSBGA | LP8758A1E0YFFR.pdf | |
| LD29150PT80 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 8V 1.5A PPAK | LD29150PT80.pdf | |
| KA7818AETU | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 18V 1A TO-220-3 | KA7818AETU.pdf |