| Manufacturer Part Number: | 1N4740A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 10V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4740A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4740A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 10V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 7 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 7.6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4740A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4740A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4740A G is new and unused, you can buy 1N4740A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4740A G.
| SBR3050E3 | Diode Schottky 50V 30A Chassis, Stud Mount DO-203AA | SBR3050E3.pdf | |
| 1PMT5950/TR7 | Zener Diode 110V 3W ±20% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5950/TR7.pdf | |
| STW13009 | TRANS NPN 400V 12A TO247 | STW13009.pdf | |
| 5P49V5901B564NLGI8 | IC CLOCK GENERATOR 24VFQFPN | 5P49V5901B564NLGI8.pdf | |
| 8N4SV75AC-0054CDI | VCXO IC 25MHz 6-CLCC | 8N4SV75AC-0054CDI.pdf | |
| EPM3128ATI144-10N | IC CPLD 128MC 10NS 144TQFP | EPM3128ATI144-10N.pdf | |
| M2GL090-FGG484 | IC FPGA 267 I/O 484FBGA | M2GL090-FGG484.pdf | |
| EP20K200EFC672-2 | IC FPGA 376 I/O 672FBGA | EP20K200EFC672-2.pdf | |
| ICE5LP4K-UWG20ITR | IC FPGA 12 I/O 20WLCSP | ICE5LP4K-UWG20ITR.pdf | |
| C8051F347-GQ | 8051 C8051F34x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 32KB (32K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | C8051F347-GQ.pdf | |
| R5F10279ANA#U5 | RL78 RL78/G12 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 12KB (12K x 8) FLASH 24-HWQFN (4x4) | R5F10279ANA#U5.pdf | |
| MAX414CSD+T | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | MAX414CSD+T.pdf | |
| MC74LVX541DTR2 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | MC74LVX541DTR2.pdf | |
| SN74AC74PWRE4 | IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP | SN74AC74PWRE4.pdf | |
| 71321LA20PF | IC SRAM 16KBIT 20NS 64TQFP | 71321LA20PF.pdf |