| Manufacturer Part Number: | 1N4741A BK |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 11V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4741A BK Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4741A BK | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 11V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 8.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4741A BK | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4741A BK is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of 1N4741A BK is new and unused, you can buy 1N4741A BK Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4741A BK.
| VS-30CPQ080PBF | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 80V 15A Through Hole TO-247-3 | VS-30CPQ080PBF.pdf | |
| CDZVT2R5.1B | Zener Diode 5.1V 100mW Surface Mount VMN2M | CDZVT2R5.1B.pdf | |
| 1N5940CE3/TR13 | Zener Diode 43V 1.5W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5940CE3/TR13.pdf | |
| JANTX1N4550RB | Zener Diode 4.3V 50W ±5% Stud Mount DO-5 | JANTX1N4550RB.pdf | |
| BZT52C4V3-7 | Zener Diode 4.3V 500mW ±7% Surface Mount SOD-123 | BZT52C4V3-7.pdf | |
| BD243A-S | TRANS NPN 60V 6A | BD243A-S.pdf | |
| 8N4SV76LC-0114CDI8 | VCXO IC 300MHz 6-CLCC | 8N4SV76LC-0114CDI8.pdf | |
| EPM3128ATC144-7N | IC CPLD 128MC 7.5NS 144TQFP | EPM3128ATC144-7N.pdf | |
| MB90024PMT-GS-366E1 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90024PMT-GS-366E1.pdf | |
| LM324NSR | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SO | LM324NSR.pdf | |
| HA3-5320-5 | Sample and Hold Amplifier 1 Circuit 14-CERDIP | HA3-5320-5.pdf | |
| SY10EPT20VZC-TR | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 1 Channel 8-SOIC | SY10EPT20VZC-TR.pdf | |
| TSM1013AIDT | IC CONTROLLER CC/CV SMPS 8SOIC | TSM1013AIDT.pdf | |
| ISL2101AAR3Z-T | IC DVR HALF-BRDG HF 100V 2A 9DFN | ISL2101AAR3Z-T.pdf | |
| BD9016KV-ME2 | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 48-VQFPC (7x7) | BD9016KV-ME2.pdf |