| Manufacturer Part Number: | 1N4741A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 12691 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 11V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4741A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4741A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 11V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 8.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4741A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4741A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4741A is new and unused, you can buy 1N4741A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4741A.
| FR303TA | DIODE GEN PURP 200V 3A DO201AD | FR303TA.pdf | |
| 2EZ200D/TR8 | Zener Diode 200V 2W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ200D/TR8.pdf | |
| JAN1N3825C-1 | Zener Diode 4.7V 1W ±2% Through Hole DO-41 | JAN1N3825C-1.pdf | |
| KSK596CBU | JFET N-Channel 20V 100µA @ 5V 100mW Through Hole TO-92S | KSK596CBU.pdf | |
| 8N3Q001FG-0132CDI8 | Clock Oscillator IC 496MHz 10-CLCC | 8N3Q001FG-0132CDI8.pdf | |
| 8N4QV01LG-0168CDI8 | VCXO IC 74.25MHz, 74.174MHz, 74.25MHz, 74.174MHz 10-CLCC | 8N4QV01LG-0168CDI8.pdf | |
| XCR3032XL-5PC44C | IC CPLD 32MC 4.5NS 44PLCC | XCR3032XL-5PC44C.pdf | |
| ADSP-BF518BBCZ-4 | IC DSP 16/32B 400MHZ 168CSBGA | ADSP-BF518BBCZ-4.pdf | |
| MSP430FR5725IDAR | CPUXV2 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 8MHz 8KB (8K x 8) FRAM 38-TSSOP | MSP430FR5725IDAR.pdf | |
| ZGP323LEP4032G | Z8 Z8® GP™ Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) OTP | ZGP323LEP4032G.pdf | |
| Z8019520FSC | Z8S180 Microprocessor IC Z180 1 Core, 8-Bit 20MHz 100-QFP | Z8019520FSC.pdf | |
| 74ABT841D,623 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 10:10 IC Tri-State 24-SO | 74ABT841D,623.pdf | |
| MC100ELT20DR2G | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 1 Channel 8-SOIC | MC100ELT20DR2G.pdf | |
| LTC1559CS8-5#PBF | Battery Power Management IC Nickel Cadmium 8-SOIC | LTC1559CS8-5#PBF.pdf | |
| ISL6596CRZ | IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 10-DFN | ISL6596CRZ.pdf |