| Manufacturer Part Number: | 1N4742A BK |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Request inventory verification / Request inventory verification |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4742A BK Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4742A BK | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 9 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 9.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4742A BK | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4742A BK is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of 1N4742A BK is new and unused, you can buy 1N4742A BK Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4742A BK.
| ULN2003ADRG3 | TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16SO | ULN2003ADRG3.pdf | |
| PDTC115TE,115 | TRANS PREBIAS NPN 150MW SC75 | PDTC115TE,115.pdf | |
| IXFA180N10T2 | MOSFET N-CH 100V 180A TO-263AA | IXFA180N10T2.pdf | |
| 8N4QV01FG-0018CDI | VCXO IC 212.5MHz, 250MHz, 300MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-0018CDI.pdf | |
| PIC16CE623T-20E/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 896B (512 x 14) OTP 20-SSOP | PIC16CE623T-20E/SS.pdf | |
| Z8F1682AT024XK | eZ8 Z8 Encore! XP® Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 16KB (16K x 8) FLASH 80-LQFP (10x10) | Z8F1682AT024XK.pdf | |
| ADG1409YRUZ | 2 Circuit IC Switch 4:1 4.7 Ohm 16-TSSOP | ADG1409YRUZ.pdf | |
| TLC27L1CP | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-PDIP | TLC27L1CP.pdf | |
| LT6350HMS8#PBF | ADC Driver IC Data Acquisition 8-MSOP | LT6350HMS8#PBF.pdf | |
| 74ALVC245D,112 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SO | 74ALVC245D,112.pdf | |
| SY100E417JI | Mixed Signal Translator Bidirectional 1 Circuit 5 Channel 28-PLCC (11.5x11.5) | SY100E417JI.pdf | |
| 71V67703S80BQGI8 | IC SRAM 9MBIT 8NS 165CABGA | 71V67703S80BQGI8.pdf | |
| 71V67602S133PFG | IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP | 71V67602S133PFG.pdf | |
| MC33025DWR2G | Converter Offline Half-Bridge Topology 1MHz 16-SOIC | MC33025DWR2G.pdf | |
| MIC2777-22BM5-TR | Supervisor Complementary 2 Channel SOT-23-5 | MIC2777-22BM5-TR.pdf |