| Manufacturer Part Number: | 1N4743A P |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 13V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4743A P Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4743A P | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Discontinued | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 13V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 9.9V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4743A P | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4743A P is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4743A P is new and unused, you can buy 1N4743A P Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4743A P.
| GBJ25005-G-04 | RECTIFIER BRIDGE 25A 50V GBJ | GBJ25005-G-04.pdf | |
| CZRUR52C24 | Zener Diode 24V 150mW ±5% Surface Mount 0603/SOD-523F | CZRUR52C24.pdf | |
| 1EZ130D10E3/TR12 | Zener Diode 130V 1W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1EZ130D10E3/TR12.pdf | |
| AOD444 | MOSFET N-CH 60V 12A TO-252 | AOD444.pdf | |
| NTLUS3A40PZTBG | MOSFET P-CH 20V 4A 6UDFN | NTLUS3A40PZTBG.pdf | |
| DMN3009SFG-13 | MOSFET N-CH 30V 16A POWERDI333 | DMN3009SFG-13.pdf | |
| NBC12429AFA | IC CLOCK SYNTH 25-400MHZ 32-LQFP | NBC12429AFA.pdf | |
| 10M25DCF256I7G | IC FPGA 178 I/O 256FBGA | 10M25DCF256I7G.pdf | |
| XC4010E-4PG191I | IC FPGA 160 I/O 191CPGA | XC4010E-4PG191I.pdf | |
| SN74ALVC7805-40DLR | IC MEMORY FIFO 256X18 56-SSOP | SN74ALVC7805-40DLR.pdf | |
| 72841L10TFG8 | IC FIFO SYNC 4KX9 10NS 64QFP | 72841L10TFG8.pdf | |
| 74LVC1G58GF,132 | Configurable Multiple Function Configurable 1 Circuit 3 Input 6-XSON, SOT891 (1x1) | 74LVC1G58GF,132.pdf | |
| IDT71V3557SA75BQ | IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 165CABGA | IDT71V3557SA75BQ.pdf | |
| MIC2183BM | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-SOIC | MIC2183BM.pdf |