| Manufacturer Part Number: | 1N4743A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 10032 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 13V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4743A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4743A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 13V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 9.9V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4743A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4743A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4743A is new and unused, you can buy 1N4743A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4743A.
| DSEI2X61-02A | Diode Array 2 Independent Standard 200V 71A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC | DSEI2X61-02A.pdf | |
| J109 | JFET N-Channel 25V 40mA @ 15V 625mW Through Hole TO-92-3 | J109.pdf | |
| 8N3Q001EG-1108CDI | Clock Oscillator IC 100MHz 10-CLCC | 8N3Q001EG-1108CDI.pdf | |
| 8N4S272AC-1080CDI | Clock Oscillator IC 125MHz 6-CLCC | 8N4S272AC-1080CDI.pdf | |
| AD9253BCPZ-105 | 14 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 4 Pipelined 48-LFCSP-WQ (7x7) | AD9253BCPZ-105.pdf | |
| XC6SLX150T-2FG484C | IC FPGA 296 I/O 484FBGA | XC6SLX150T-2FG484C.pdf | |
| 89HPES16T4AG2ZBALG | Switch Interfacing Interface 324-FCBGA (19x19) | 89HPES16T4AG2ZBALG.pdf | |
| LM48824TMX/NOPB | Amplifier IC Headphones, 2-Channel (Stereo) Class G 16-DSBGA | LM48824TMX/NOPB.pdf | |
| OPA2652E/250 | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit SOT-23-8 | OPA2652E/250.pdf | |
| 74LVCH16374ADGG:51 | IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP | 74LVCH16374ADGG:51.pdf | |
| S-1701P3315-U5T1G | - Converter, Battery Powered Devices Voltage Regulator IC 1 Output SOT-89-5 | S-1701P3315-U5T1G.pdf |