| Manufacturer Part Number: | 1N4744A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 27923 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 15V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4744A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4744A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 15V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 14 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 11.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4744A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4744A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4744A is new and unused, you can buy 1N4744A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4744A.
| 1N4935G-T | DIODE GEN PURP 200V 1A DO41 | 1N4935G-T.pdf | |
| AR3PM-M3/87A | DIODE AVALANCHE 1KV 1.6A TO277 | AR3PM-M3/87A.pdf | |
| SMS7621-517 | RF Diode Schottky - 2 Independent 2V 50mA 75mW 4-MIS (1.18x1.43) | SMS7621-517.pdf | |
| DSC7Q01R0L | TRANS NPN DARL 80V 1A MINIP3 | DSC7Q01R0L.pdf | |
| NDF05N50ZG | MOSFET N-CH 500V TO-220FP | NDF05N50ZG.pdf | |
| X9421WS16Z-2.7T1 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 64 Taps SPI Interface 16-SOIC | X9421WS16Z-2.7T1.pdf | |
| LFSCM3GA40EP1-6FF1152I | IC FPGA 604 I/O 1152FCBGA | LFSCM3GA40EP1-6FF1152I.pdf | |
| SN65HVD34DG4 | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-SOIC | SN65HVD34DG4.pdf | |
| SN74LVTH2952DGVR | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-TVSOP | SN74LVTH2952DGVR.pdf | |
| 7201LA25TP | IC MEM FIFO 512X9 25NS 28DIP | 7201LA25TP.pdf | |
| BR24T02FVJ-WE2 | IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP-BJ | BR24T02FVJ-WE2.pdf | |
| S25FL032P0XNFI011 | IC FLASH 32MBIT 104MHZ 8USON | S25FL032P0XNFI011.pdf | |
| CY7C1372DV25-167AXC | IC SRAM 18MBIT 167MHZ 100TQFP | CY7C1372DV25-167AXC.pdf | |
| AP9101CK-AGTRG1 | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion/Polymer SOT-25 | AP9101CK-AGTRG1.pdf | |
| RT6234AHGQW | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 3A 8-WFDFN Exposed Pad | RT6234AHGQW.pdf |