| Manufacturer Part Number: | 1N4745A BK |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 16V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4745A BK Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4745A BK | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 16V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 16 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 12.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4745A BK | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4745A BK is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of 1N4745A BK is new and unused, you can buy 1N4745A BK Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4745A BK.
| ES3D-E3/57T | DIODE GEN PURP 200V 3A DO214AB | ES3D-E3/57T.pdf | |
| BSP50,115 | TRANS NPN DARL 45V 1A SOT223 | BSP50,115.pdf | |
| 2SAR542F3TR | TRANS PNP 30V 3A HUML2020L3 | 2SAR542F3TR.pdf | |
| 8N4DV85LC-0126CDI8 | VCXO IC 19.2MHz, 38.4MHz 6-CLCC | 8N4DV85LC-0126CDI8.pdf | |
| EP3CLS100U484C8 | IC FPGA 278 I/O 484UBGA | EP3CLS100U484C8.pdf | |
| LPC1774FBD208,551 | ARM® Cortex®-M3 LPC17xx Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 128KB (128K x 8) FLASH 208-LQFP (28x28) | LPC1774FBD208,551.pdf | |
| ATMEGA16HVA-4TUR | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 16KB (8K x 16) FLASH 28-TSOP | ATMEGA16HVA-4TUR.pdf | |
| PIC16C558-04I/P | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 18-PDIP | PIC16C558-04I/P.pdf | |
| XMC1403Q048X0064AAXUMA1 | ARM® Cortex®-M0 XMC1000 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 64KB (64K x 8) FLASH PG-VQFN-48-73 | XMC1403Q048X0064AAXUMA1.pdf | |
| PIC17C42A-16E/P | PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 4KB (2K x 16) OTP 40-PDIP | PIC17C42A-16E/P.pdf | |
| R5F21345MDFP#V0 | R8C R8C/3x/34M Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 24KB (24K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | R5F21345MDFP#V0.pdf | |
| 74LVC1G125GV,125 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 5-TSOP | 74LVC1G125GV,125.pdf | |
| NLV74HC244ADWR2G | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | NLV74HC244ADWR2G.pdf | |
| MC74HC589ANG | IC SHIFT REGISTER 8BIT 16-DIP | MC74HC589ANG.pdf | |
| CD74HCT251M | Multiplexer 1 x 8:1 16-SOIC | CD74HCT251M.pdf |