| Manufacturer Part Number: | 1N4745A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 16V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4745A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4745A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 16V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 16 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 12.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4745A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4745A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4745A G is new and unused, you can buy 1N4745A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4745A G.
| VS-20CTQ040HN3 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 20A Through Hole TO-220-3 | VS-20CTQ040HN3.pdf | |
| DL914 | DIODE GEN 75V 150MA MINI MELF | DL914.pdf | |
| R7002603XXUA | Diode Standard 2600V (2.6kV) 300A Chassis, Stud Mount DO-200AA, R62 | R7002603XXUA.pdf | |
| HSMS-2827-TR2G | RF Diode Schottky - 1 Bridge 15V 1A SOT-143-4 | HSMS-2827-TR2G.pdf | |
| XA9536XL-15VQG44Q | IC CPLD 36MC 15.5NS 44VQFP | XA9536XL-15VQG44Q.pdf | |
| EP20K60EFC144-2X | IC FPGA 93 I/O 144FBGA | EP20K60EFC144-2X.pdf | |
| DSPIC33EP32MC502T-I/MM | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 32KB (10.7K x 24) FLASH 28-QFN-S (6x6) | DSPIC33EP32MC502T-I/MM.pdf | |
| DSPIC33FJ128GP706A-H/PT | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 128KB (128K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | DSPIC33FJ128GP706A-H/PT.pdf | |
| 7208L25JGI8 | IC FIFO 64KX9 25NS 32PLCC | 7208L25JGI8.pdf | |
| 70V24S25PF8 | IC SRAM 64KBIT 25NS 100TQFP | 70V24S25PF8.pdf | |
| DS2740U+T&R | Current Gauge (15 Bit) Regulator 8-uMAX | DS2740U+T&R.pdf | |
| TLC5946RHBR | LED Driver IC 16 Output Linear Shift Register 40mA 32-VQFN (5x5) | TLC5946RHBR.pdf | |
| SG6961SY | PFC IC Critical Conduction (CRM) 50kHz 8-SOP | SG6961SY.pdf | |
| LT1372CN8#PBF | Buck, Boost, Cuk, Flyback, Forward Converter, SEPIC Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 1.245V 1 Output 1.5A (Switch) 8-DIP (0.300", 7.62mm) | LT1372CN8#PBF.pdf | |
| PQ018EF02SZH | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 2A TO-220-4 | PQ018EF02SZH.pdf |