| Manufacturer Part Number: | 1N4746A BK |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 18V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Request inventory verification / Request inventory verification |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4746A BK Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4746A BK | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 18V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 20 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 13.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4746A BK | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4746A BK is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of 1N4746A BK is new and unused, you can buy 1N4746A BK Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4746A BK.
| CDSF4148 | DIODE GEN PURP 75V 150MA 1005 | CDSF4148.pdf | |
| TZM5264B-GS18 | Zener Diode 60V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TZM5264B-GS18.pdf | |
| BZX85B82-TR | Zener Diode 82V 1.3W ±2% Through Hole DO-41 | BZX85B82-TR.pdf | |
| Z4KE130A-E3/73 | Zener Diode 130V 1.5W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | Z4KE130A-E3/73.pdf | |
| 1N5380AE3/TR8 | Zener Diode 120V 5W ±10% Through Hole T-18 | 1N5380AE3/TR8.pdf | |
| AD7476ABRMZ | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-MSOP | AD7476ABRMZ.pdf | |
| 66AK2H14BAAW24 | IC DSP ARM SOC 1517BGA | 66AK2H14BAAW24.pdf | |
| LMV324IDG4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | LMV324IDG4.pdf | |
| TLC27M2AIDRG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | TLC27M2AIDRG4.pdf | |
| AD8031ARTZ-REEL | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | AD8031ARTZ-REEL.pdf | |
| 74ALVCHR16245ZQLR | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 56-BGA MICROSTAR JUNIOR (7.0x4.5) | 74ALVCHR16245ZQLR.pdf | |
| SN74HC573ADWG4 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SOIC | SN74HC573ADWG4.pdf | |
| TC1044SCPA | Charge Pump Switching Regulator IC Negative Fixed -Vin 1 Output 20mA 8-DIP (0.300", 7.62mm) | TC1044SCPA.pdf | |
| TC1017-2.6VLTTR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.6V 150mA SC-70-5 | TC1017-2.6VLTTR.pdf | |
| L4957AD2.5TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 5A D2PAK | L4957AD2.5TR.pdf |